Meci slab in Trivale! SCM Timisoara pierde la Pitesti meciul doi al finalei pentru locul 5

In continuare fara cel mai bun marcator si recuperator Vladan Vukosavljevic, SCM Timisoara a suferit o corectie la Pitesti, in meciul al doilea al seriei care va decide ocupanta locului 5. Argesenii s-au impus clar cu 95-69, dupa ce in primul tur banatenii nu au avut probleme pe teren propriu, 75-61. Jocul decisiv al seriei care se disputa dupa sistemul doua din trei se joaca joi, in Sala Constantin Jude.

Despre partida de astazi nu se pot spune multe lucruri, pitestenii dominand clar si fiind tot timpul in avantaj. Primul sfert a fost de vis pentru gazde, 33-17, banatenii revenind putin in sfertul secund, dar nu destul sa se revina in joc. In repriza secundă, amfitrionii s-au descurcat la fel de bine, castigand la pas.

BCMU FC Arges a fost mai echipa in acest joc, recuperand mai mult, 43-32 si avand mai multe pase decisive, 17-14, dar si procentaje mai bune atat la aruncarile de doua puncte, cat si la trite si libere.

Sturanovic de la gazde a fost omul meciului cu 22 de puncte şi 9 recuperari. De la banateni, Brown a reusit cele mai multe puncte, 16, dar capitanul Nikola Pesakovic a avut cea mai consistenta evolutie cu 12 puncte, 6 recuperari si 7 pase decisive in 27 de minute.