Meci bun, dar esec! Timisoara ’89-ers pierde acasa in fata campionilor. GALERIE FOTO

Etapa a IV-a a sezonului regulat de fotbal american a programat si un derby al campionatului. Timisoara ’89-ers, neinvinsa in precedentele doua partide, a intalnit acasa, pe „CSS”, campioana en-titre, Bucharest Rebels.

Partida s-a ridicat la nivelul asteptarilor, jocul fiind unul bun, insa diferenta a fost facuta de greseli. Timisoara a pacatuit mult la acest capitol, iar balanta a inclinat clar spre echipa vizitatoare.

Dupa un inceput perfect, cu 6-0 dupa primul sfert, banatenii visau la a treia victorie consecutiva si pozitia de lider. Au urmat insa o serie de greseli, pe fondul unui joc bun, care a intors scorul. Oaspetii s-au desprins la 22-6 la pauza mare, si chiar daca banatenii au mai reusit un touch-down, cu care s-au apropiat, 12-22, experienta vizitatorilor, care au speculat fiecare greseala, a fost decisiva. Rebels a castigat pe Bega cu 42-12, dar jocul bun al banatenilor in multe momente face ca acest campionat sa se joace…

Au punctat: Timur Gyliazov si Florin Velcota, touch-down-uri pentru banateni (fara puncte suplimentare, coneversiile fiind ratate, respectiv, Radu Ene, Daniel Lixandru (5!! touch-down), plus doua conevrsii de doua puncte reusite de Cosmin Zamfir si una de Robert Ion.