Marele Premiu al Timisoarei! Regal sportiv automobilistic. Foto

TIMISOARA. Iubitorii sporturilor cu patru roti si nu numai, au avut duminica sansa sa urmareasca un concurs de exceptie, la care au luat startul topul pilotilor auto & karting din vestul Romaniei.

Spectacolul a fost completat de parada marcilor de exceptie ale automobilelor din concurs inclusiv masina “formula Radical” pilotata de Emanuel Balan, cele doua buggy si de showul de karting cu motor realizat de micutii campioni, cu varste intre 5-11 ani.

Startul festiv la clasa juniori auto a fost dat de cel mai titrat tanar pilot (22 ani) de talie internationala, timisoreanul Leo Borlovan. Traseul deosebit de tehnic si spectaculos, declarat la unison de sportivi si spectatori ca fiind cel mai bun traseu de cursa automobilistica din Timisoara a atras la start 44 de sportivi, un record in sportul pentru acest sezon judetean.

Concursul a fost incheiat triumfal, cu o surpriza foarte placuta pentru toti cei prezenti, o parada a automobilelor si karturilor de concurs, sportivii fiind realmente ovationati de toti cei prezenti, mediul online fiind acaparat de miile de poze postate.

Pilotul Marius Giurisici-Honda Civic a invins la clasa 1, clasa 2 a fost adjudecata de titratul sportiv timisorean Sorin Mihoc-Renault Clio, iar cel mai bun timp a fost realizat in cele doua manse de concurs de Sergio “Gao” Tirla-Bmw E30 care a castigat si clasa 3.

Clasa frumusetii si gingasiei feminine a fost castigata de echipajul Florescu Roxana-Moga Dalia, la clasa juniori a invins tanarul Bulearca Darius-Renault Clio, surpiza placuta a kartingului a fost “printesa kartingului banantean” micuta Popescu Ana-Maria, invingatoare la clasa karting kids. Tot la karting au castigat clasa supersport Negrescu Adrian, clasa juniori, Damian Matteo si eco-karting Mihailescu Eric.

Una din cele mai spectaculoase clase din concurs, clasa buggy a fost castigata de pilotul Darius Stepan, iar CSC Dumbravita a dominat clar la echipe.