‘Manita’ luata de Dumbravita in amicalul cu Corvinul. Timisenii au anuntat doua transferuri in ziua meciului

TIMIS. CSC Dumbravita a suferit primul esec in partidele de verificare din aceasta iarna, la Simeria, impotriva colegei de serie, Corvinul Hunedoara. In aceeasi zi, clubul timisean a anuntat oficial transferul atacantului Cristian Gavra.

CSC Dumbravita a deschis in minutul 22 al intalnirii. Hunedoreanul Nicolae l-a faultat in postura de ultim aparator pe Paulevici in marginea careului de 16 metri si a primit direct catonasul rosu. Cristian Gavra a executat perfect lovitura libera rezultata si a facut 1-0. Corvinul nu a jucat insa in 10, ci in locul fotbalistlui eliminat a intrat Viorel Lica, conform intelegerii dintre cele doua echipe. Avantajul timisean a durat doar 6 minute. Dupa un corner al lui Bradu, Campan a deviat cu capul pentru Maolache, iar acesta a trimis in plasa portii Dumbravitei. Dupa alte 3 minute, Corvinul a preluat conducerea, reusita apartinandu-i lui Marius Lupu, cel care a trimis din 5 metri in poarta, dupa un sut respins al lui Pirvulescu.

In partea a doua Cosmin Stan a schimbat aproape complet echipa. La trei minute de la reluare, hunedorenii au inscris golul 3 prin Timotei Mitran, care a trimis in poarta un balon respins eronat de Toroc la sutul lui Coman.
In minutul 54 s-a facut 4-1, autor fiind acelasi Mitran. Fotbalistul Corvinului si-a completat hatrick-ul in minutul 62, dupa o centrare a lui Iacob si a stabilit si scorul final, 5-1.
Pana la sfarsitul meciului formatia pregatita de Florin Maxim a mai incasat alte doua cartonase rosii pentru intrari periculoase. Le-au vazut Sebastian Ion, care a ramas totusi in teren, si Timotei Mitran, inlocuit de Raducanu.

Dupa acest meci, CSC Dumbravita intra in cantonament, la Covaci pana in 3 februarie.

Doi jucatori prezentati oficial in ziua meciului

CSC Dumbravita a anuntat oficial transferul a doi fotbalisti in ziua meciului de la Simeria. Clubul din localitatea de langa Timisoara l-a inregimentat pe Cristian Gavra, un atacant cu peste 100 de prezente la nivelul ligii secunde. Nascut la Arad, Gavra a facut junioratul la Academia Gheorghe Hagi, insa a mai trecut in cariera pe la Gaz Metan Medias, Universitatea Cluj, Academica Clinceni, Ripensia Timisoara, Politehnica Timisoara, iar in ultima jumatate de an, la Soimii Lipova.

Al doilea transfer anuntat este cel al fundasului central Mihai Rauta. Fotbalistul in varsta de 28 de ani a facut junioratul in Franta, la Racing CFF si Guingamp. In Romania a mai trecut pe la Astra Giurgiu, Bucovina Pojorata, CS Balotesti, Academica Clinceni, Petrolul Ploiesti, Universitatea Cluj, Metaloglobus Bucuresti si CSM Resita. Alaturi de echipa din Clinceni a reusit sa promoveze in prima liga, unde a si jucat in 14 partide. In prima parte a acestul sezn a jucat 10 meciuri pentru CSM Resita.