‘Manita’ incasata de Romania in preliminariile Europeanului de futsal. Bosnia castiga grupa, tricolorii pica pe 3 in grupa

Nationala de fotbal in sala a Romania a suferit un nou esec in preliminariile Campionatului European de anul viitor si ramane cu doua puncte in clasament.

Selectionata tarii noastre a jucat de la egal la egal cu gazdele mare parte din prima repriza, si se parea ca la pauza se va intra cu acelasi scor de la care a inceput meciul. Nu a fost insa de acord Srdjan Ivankovic. Omul care a inchis tabela in partida de la Bucuresti a „dezghetat-o” in cea de la Zenica. El a inscris in minutul 18:08, cu un sut de la distanta si a stabilit rezultatul pauzei. Pe final de prima repriza, Robert Lupu l-a trimis in teren pentru cateva zeci de secunde si pe timisoreanul Valentin Ilas.

Partea a doua a inceput prost pentru tricolori. Abia s-au asezat bine in ghete jucatorii lui Robert Lupu, cand in secunda 44, Arnautovic suteaza de la distanta, Kahvedzic atinge balonul, care ajunge in poarta lui Tonita penrtu 2-0. Romania a raspuns cu suturi expediate de Tonita sau Paulo Ferreira, insa niciunul nu a atins tinta.

Dupa alte trei minute o minge i-a lovit pe Felipe Oliveira si Mimi Stoica, Radmilovic s-a furisat printre cei doi, a furat balonul, dupa care a trimis in coltul lung al portii romanilor pentru 3-0.

La acest scor tricolorii au riscat, cu Mimi Stoica pe post de portar-jucator, insa fara rezultat. Si daca nu au inscris baietii lui Robert Lupu, au facut-o gazdele. Dupa o pasa gresita a lui Felipe Oliveira, mingea a ajuns la Kahvedzic, care a trimis in plasa pentru 4-0.

Cu 37 de secunde inainte de final, dupa o faza plecata de la mijlocul terenului, Handzic a pasat pentru Jelic, iar acesta a inscris fara probleme in poarta goala.

S-a incheiat 5-0 pentru Bosnia-Hertegovina, iar selectionata tricolora incaseaza o ‘manita’ prima data dupa aproape 4 ani, intr-un meci oficial. Ultima data cand nationala a luat 5 goluri s-a intamplat in preliminariile pentru Euro 2018, de la Finlanda, intr-un 5-5 la Calarasi.

In celalalt meci din grupa, Serbia a trecut cu 6-1, in deplasare de Macedonia de Nord si a ajuns la 5 puncte, urcand pe locul al doilea, in timp ce tricolorii raman pe 3.

Ultimele doua partide din preliminariile Campionatului European de anul viitor sunt programate in luna aprilie. Romania va juca primul meci in 9 aprilie, in Serbia, pentru ca 5 zile mai tarziu Romania sa incheie campania cu un duel pe teren propriu, cu Macedonia de Nord.