‘Manita’ in Ardeal. CFR Timisoara vine cu toate punctele de la Targu Mures

TIMISOARA. CFR Timisoara si-a confirmat statutul de favorita si s-a impus cu 5-1 in fata lui CSM Targu Mures, in prima etapa din returul primei ligi de fotbal in sala.

CITESTE SI: Impozitele si taxele cresc la Timisoara cu rata inflatiei in 2024. Reducerea pentru cei care achita toate darile pana in martie, mai mica. Urmeaza dezbatere publica

Timisorenii nu au fortat si au deschis scorul dupa 4:57 de secunde prin capitanul Valentin Ilas. Jocul a continuat cu baietii lui Robert Lupu la conducerea jocului, insa si cu o aparare pe masura a gazdelor. Diferenta la pauza a fost insa de doua goluri la pauza, dupa ce Gustavo Anderson a mai punctat o data.

In repriza secunda, tot banatenii au inceput mai bine, iar Wellington a facut 3-0. Gazdele au redus din diferenta prin Robert Laposi, insa finalul a fost tot al timisorenilor. Mai intai Andrei Nemitanu a facut 4-1, pentru ca Wellington sa mai pucteze o data si sa stabileasca scorul final, 5-1.

CFR Timisoara acumuleaza astfel 24 de puncte si este la o lungime in spatele liderului din Galati. In acest an, formatia timisoreana mai are de jucat doua partide, mai intai pe teren propriu in fata Mausoleului Marasesti, si apoi in deplasare cu Luceafarul Buzau.