Lupta epica, remiza rara. Timisoara Saracens, favorita sa joace finala Cupei Romaniei

TIMISOARA. Timisoara Saracens si Stiinta Baia Mare au terminat la egalitate, 6-6, partida din cadrul grupei A a Cupei Romaniei, penultima etapa. Rezultatul favorizeaza echipa gazda, care cu o victorie la Constanta in etapa urmatoare, ultima, se va califica in finala ce se disputa la Brasov, in decembrie.

CITESTE SI: S-a intors la stralucirea de odinioara. Inca o cladire isi dezvaluie frumusetea in intregime, dupa renovare, la Timisoara. Povestea Casei cu Cocos. Foto

Partida de pe stadionul Dan Paltinisanu a fost intensa, a avut un ritm deosebit si o defasurare interesanta. Gazdele au deschis scorul dintr-o lovitura de pedepasa prin Melinte, Ratu Taniela a egalat din acelasi procedeu, apoi Melinte a stabilit scorul pauzei, 6-3, fundasul venit de la Steaua ratand si alte doua penalitati.

Ratu Taniela a egalat in al doilea minut al reprizei secunde, apoi s-a jucat pe contre. Ultimul sfert de ora a aratat o echipa a Timisoarei mai puternica, aceasta a pus presiune constat in 22-ul advers, dar multe actiuni s-au incheiat chiar inaintea terenului de tinta advers. In ultimele minute, banatenii puteau beneficia de un eseu de penalizare, dupa ce oaspetii au facut mai multe greseli in apropieterea butului, dar arbitrul Serban a dat doar o penalitate de la 22 de metri in ultimul minut. Melinte, care nu s-a aflat in picior a ratat incredibil sansa victoriei, iar partida s-a terminat la egalitate.

A fost un meci cu mare intensitate fizica, iar inaintarea noastra a jucat foarte bine. Am avut si ocazii sa luam cele 4 puncte, dar sunt multumit si cu remiza. Avem sansa sa castigam cu Tomitanii si sa jucam finala. Nu va fi usor, dar sa ne bucuram de aceasta victorie apoi sa revenim la antrenamente si sa ne pregatim pentru meciul cu Tomitanii. Cred ca Baia Mare s-a aparat foarte bine, noi ne-am pierdut concentrarea si poate ca am incercat prea mult sa luam punctele in loc sa avem rabdare. Am avut si ocazia sa inscriem din lovitura de pedeapsa, dar nu ne-a reusit nici asta. In meciuri ca acesta cu multa presiune va trebui sa transformam aceste oportunitati, altfel data viitoare nu vom putea obtine nici macar un egal„, a declarat la final antrenorul timisorean Sosene Anesi.

Intotdeauna meciurile Timisoara-Baia Mare sunt echilibrate. Felicitari Timisoarei pentru accederea in finala. Prima repriza am jucat contrra vantului, am stat foarte mult la noi in teren, si din pacate in repriza a doua nu am reusit sa profitam de vant, am avut probleme si in margini. In gramezi a fost o penalitate pentru unii, una pentru ceilalti, si am stat foarte mult in terenul nostru si am dat ocazia Timisoarei sa puna presiune pe echipa noastra. Si cartonasele galbene au venit cand am fost nevoiti sa stam in aparare, nu am putut merge in atac si sa marcam un eseu care sa ne aduca noua calificarea„, a spus dupa meci antrenorul Stiintei Baia Mare, Eugen Apjok.

Un 6-6 destul de rar in rugby, dar dupa un meci intens, de o frumusete aparte. Pana la urma este un egal cat o victorie, iar Timisoara poate juca din nou finala Cupei Romaniei, competitie pe care a castigat-o de 4 ori in ultimii 8 ani.

Banatenii mai au de jucat un singur meci in grupa, in deplasare, cu Tomitanii Constanta, peste doua saptamani.