Lugojul invinge campioana din Blaj si urca pe locul 1 in clasament

TIMIS. CSM Lugoj s-a impus sambata in fata lui Volei Alba Blaj fara sa piarda set in duelul cu campioana en-titre.

Asa cum era de asteptat, intalnirea a fost una echilibrata. In primul set ambele echipei au condus pe rand pe tabela de marcaj, insa oaspetele nu au reusit sa se desprinda la mai mult de 3 puncte. Cele doua au fost egale ultima data la 15-15, dupa care timisencele s-au desprins si s-au impus cu 25-23.

Lugojencele au inceput tare si actul al doilea, au avut si 4 puncte avantaj pe inceput de set, dupa care Blajul a revenit si a egalat in 3 randuri. Gazdele au reusit sa se desprinda din nou pe final si sa castige cu 25-21.
Si ultimul set s-a desfasurat dupa aceeasi reteta ca si cel precedent si a revenit tot fetelor pregatite de Ugljesa Segrt, cu 25-23.

Astfel, dupa 80 de minute de joc, CSM Lugoj s-a impus cu 3-0 si a urcat pe locul 1n in clasament, la egalitate cu Rapidul, echipa pe care a invins-o in aceasta primavara, si cu un punct peste campioana din Blaj. Pe site-ul oficial al Federatiei, CSM Lugoj este a doua in ierarhie.

Studentii de la Universitatea Timisoara primesc vizita campioanei din Galati

Daca lugojencele au rapus campioana din liga fetelor, si voleibalistii de la Universitatea Timisoara vor juca tot acasa, si tot impotriva detinatoarei trofeului din liga masculina, Arcada Galati.

Duelul este programat duminica, de la ora 12, in sala Universitatii de Vest din zona Popa Sapca.

In tur, galatenii s-au impus acasa cu 3-0, cu doua seturi castigate la 12, iar altul la 19.

Partida de la Timisoarea va fi condusa de Cristian Santa si Bogdan Bota.