‘Leii’ nu se regasesc. Dupa infrangerile cu Oradea si Rovinari, trupa lui Costescu a cedat si pe terenul Clujului

Alb-violetii continua seria nefasta in Liga Nationala. BC Timisoara nu a reusit sa puna probleme celor de la U Mobitelco Cluj, in cea de-a 9-a etapa a campionatului.
„Leii” au condus doar in debutul partidei(2-4, min. 2), pentru ca apoi gazdele au marcat 7 puncte consecutive(9-4) si s-au instalat la timona, clujenii incheind primul sfert la 8 puncte avans(19-11).
Banatenii au reusit sa revina in sfertul al doilea, cand au marcat in total 25 de puncte si la pauza diferenta in favoarea celor de la U Cluj era de doar doua puncte(38-36).
Ecartul a ajuns la un singur punct in debutul sfertului trei(42-41), insa apoi timisorenii au cedat din nou teren, iar in minutul 29 gazdele au ajuns la un avans de 11 puncte(64-53).
Ultimul sfert a inceput dezastruos pentru BC Timisoara, clujenii trecandu-si in cont 10 puncte consecutive(74-55, min.33). Banatenii nu au avut reactie iar avantajul gazdelor a ajuns la 25 puncte pana in minutul 27(88-63), in conditiile in care alb-violetii i-au pierdut si pe Lapuste si Toth, cu cate cinci greseli personale, partida incheindu-se cu scorul de 90-72 pentru U Cluj.
Zlatko Jovanovic a fost principalul marcator al timisorenilor la Cluj, cu 17 puncte. Au mai inscris: Vladimir Panic(15), Jason Conley(15), Leo Filip(11), Tremayne Johnson(7), Aleksandar Radulovic(4), Flavius Lapuste(2), Dragos Andrei(1).
Pentru gazde, cele mai multe puncte le-a inscris Mihai Silvasan(19).