Leii din Banat au picat examenul de la Sibiu. Esec sever in primul joc din partea a doua a campionatului

TIMISOARA. SCM OHMA Mozzart Bet Timisoara a inceput cu stangul campania din Top 10. Echipa banateana a facut un meci slab si a pierdut la scor in fata Sibiului, echipa pe care o batuse in Cupa Romaniei, dar si la Cupa Timisoara.

De atunci insa, Sibiul s-a schimbat in bine, iar sambata seara a reusit un meci perfect, mai ales pe partea defensiva. Cu doar 6 puncte marcate in primele 10 minute, violetii nu puteau emite pretentii, si nici nu au emis… La pauza mare meciul era jucat, 48-26 si se punea problema doar diferentei de scor. Care in cele din urma a fost mare, +30, 95-63!

Roberts Blumbergs a fost cel mai valoros jucator al invingatorilor si a totalizat 31 de puncte si 6 recuperari. De partea cealalta, singurul remarcat a fost Igor Kesar, care isi continua seria partidelor bune, cu 19 puncte si 8 recuperari.

Pentru SCM Timișoara urmeaza mansa retur a dublei cu Dabrowa Gornicza din Alpe Adria Cup, programata miercuri, 7 februarie, de la ora 18:30. Poate mai mult ca niciodata echipa are nevoie de fani pentru a intoarce impreuna deficitul de 7 puncte.