‘Leii’ au fugarit din nou ‘cainii’. BC Timisoara invinge Dinamo

TIMISOARA. O noua victorie importanta pentru Leii din Banat, care lupta in continuare pentru salvarea de la retrogradare. Dupa ce au invins-o pe Dinamo acasa si in sezonul regulat, acum au batut-o si in play-off. A fost 91-85 pentru banateni dupa un meci spectaculos si ofensiv.

Banatenii au pornit ca din pusca si au marcat din fiecare pozitie pentru un 29-15, dupa primul sfert. Avea sa fie un ecart pana la urma decisiv, chiar daca Dinamo a revenit pana la pauza 46-41 si a pus presiune.

Dupa un sfert 3 extrem de ofensiv cu multe cosuri superbe (26-26), banatenii au dat totul si in ultimul sfert, pentru o victorie muncita, 91-85, iar la Timisoara se vede luminita de la capatul tunelului in ceea ce inseamna salvarea de la retrogradare.

Chiar daca Mladen Jeremic a avut cele mai multe puncte, 22, cel mai bun jucator de pe teren a fost de aceasta data Slobodan Dundjerski, el reusind un double-double spectaculos, 18 puncte si 10 recuperari, la care a mai adaugat si 7 puncte decisive.

BCT merge la Tg. Jiu pentru etapa intermeiara de miercuri, apoi revine acasa pentru un nou duel de foc, cu Pitestiul.