Leii au castigat Cupa Timisoara. Baschetbalistii timisoreni au invins Albacomp Szekesfehervar in finala turneului

UPDATE:  BC Timisoara a trecut cu brio ultimele teste inaintea debutului in campionat. Elevii lui Predrag Badnjarevici au reusit sa se impuna in ambele jocuri disputate la traditionalul turneu amical Cupa Timisoara.

Dupa ce au castigat la limita, 73-75 in fata lui Radnicki Belgrad, ”leii” au jucat sambata in finala turneului Cupa Timisoara contra formatiei Albacomp Szekesfehervar din Ungaria.  Alb-violetii au transat meciul in ultimul sfert. Dupa ce au condus la pauza cu 35-33 maghiarii s-au vazut invinsi in final la 13 puncte diferenta de gruparea timisoreana cu 83-70. Elevii lui Badnjarevici au reusit zece minute de exceptie in finalul meciului, marcand nu mai putin de 30 de puncte.

La fel ca si in meciul cu Radnicki, Bogdan Popescu a fost cel mai bun marcator, cu 19 puncte. Delvon Johnson a marcat 16 puncte, iar Zlarko Jovanovic, 13 Celelalte puncte pentru BC Timisoara au fost inscrise de Robert Sarovic, 11, Adam Solazzo si Dragos Andrei, cate 7,Marko Djerasimovc 6 si Dominique Archie, 4.

Pe locul trei la Cupa Timisoara s-a clasat echipa macedoniana  Feni Industries Kavadarci care a a invins pe Radnicki Belgrad cu 86-79.

Baschetbalistii de la BC Timisoara vor juca primul meci oficial din acest sezon, vineri, pe terenul lui BC Tg. Mures.

________________________

BC Timisoara s-a impus vineri seara la limita in fata sarbilor de la Radnicki Belgrad:75-73. In celalalt meci disputat in cadrul turneului amical de la Timisoara Albacomp Szekesfehervar a castigat cu 88-55 in fata ma,cedonienilor de la Feni Industries Kavadarci.

BC Timisoara a castigat primul sfert al intalnirii cu Radnicki Belgrad cu 19-14, dupa ce alb-violetii au condus la o diferenta de 12 puncte in minutul 7(17-5). Sarbii au micsorat diferenta pana la pauza mare(33-31), dupa ce au castigat sfertul doi cu 17-14, iar in partea a doua a jocului s-a jucat care pe care. Cei de la Radnicki Belgrad au preluat conducerea la inceputul sfertului trei 33-34, timisorenii au revenit, insa nu au reusit sa se distanteze decisiv. Scorul a fost 55-53 in favoarea gruparii banatene cu zece minute inainte de final, iar castigatoarea s-a decis in ultimele secunde ale meciului. Jocului s-a incheiat la scorul de 75-73 pentru BC Timisoara dar sarbii au contestat vehement neacordarea unul fault cand mai era doar 1 secunda de joc.
”Am jucat mai rau decat ma asteptam, asta e sigur.E bine ca am castigat pana la urma desi am jucat asa, insa stiu ca noi putem sa jucam mult mai bine de atat in momentul asta, suntem pregatiti. Meciul acesta am jucat rau in primul rand ofensiv, am ratat, ne-am miscat incet, dar trebuie sa corectam astea in urmatorul meci, pentru ca suntem pregatiti sa facem asta. A contat poate putin si presiunea, faptul ca am jucat primul meci in fata propriilor suporteri, dar  asta nu e o scuza ca nu am jucat cum trebuia. Le-am spus si jucatorilor: nu trebuie sa ne spuna nimeni ca am jucat prost pentru ca noi stim asta, ramane sa vedem de ce, o sa discutam despre asta si maine sper ca vom arata altfel”, a spus antrenorul Predrag Badnjarevic dupa meci.
Cel mai bun marcator al timisorenilor in meciul cu Radnicki Belgrad a fost Bogdan Popescu cu 23 de puncte marcate.”Ne-am bucurat ca am jucat primul meci in fata timisorenilor, pentru mine oamenii acestia sunt extraordinari cu ce au facut anul trecut cand si noi am reusit un sezon bun si sper ca la meciurile din campionat sa vina din nou in numar mare. A fost un meci greu contra celor de la Radnicki, o echipa tanara si artagoasa, s-au batut pana la final, dar a fost un meci amical. Inca mai e nevoie  sa se formeze anumite automatisme in echipa, de-abia cand  o sa intram  in paine cu adevarat, cu trei meciuri pe saptamana o sa incepem sa ne simtim unii pe altii in teren cu ochii inchisi, cum se spune. Cu timpul sunt sigur ca vom juca  mai bine”, a spus Popescu.
Pentru BC Timisoara au mai marcat: Derasimovic 13 puncte, Jovanovic 12 puncte, Johnson 10 puncte, Archie  6, Sollazzo 5, Sarovic 4 si Capusan 2.
Sambata, BC Timisoara va juca de la ora 19,30 in finala turneului Cupa Timisoara contra echipei ungare Albacomp Szekesfehervar care  a castigat cu 88-55 in primul meci, in  fata mecedonienilor de la Feni Industries Kavadarci.
Finala mica a turneului se va juca de la ora 17 intre Radnicki Belgrad si Feni Industries Kavadarci.
”Leii” au strans jucarii de plus
Inaintea meciului dintre BC Timisoara si Radnicki Belgrad, alb-violetii si-au prezentat lotul in fata timisorenilor si au participat la un moment caritabil. Spectatorii fusesera  rugati sa aduca jucarii de plus de care se pot dispensa pentru ca baschtbalistii timisoreni sa le doneze mai departe unei gradinite unde sunt adusi copii ai caror parinti nu au posibilitati materiale deosebite. Timisorenii s-au conformat si au venit vineri la Sala Constantin Jude cu jucariile, care au fost aruncate din tribuna pe parchetul salii. Saptamana viitoare elevii lui Predrag Badnjarevici vor merge personal la gradinita pentru a le face o bucurie copiilor.