Lei forte! Timisoara obtine o victorie spectaculoasa contra Sibiului

TIMISOARA. Top 6, adica minicampionatul celor mai bune echipe din tara la baschet masculin a debutat la Timisoara, acolo unde SCM a intalnit cea mai buna echipa din prima faza a campionatului, CSU Sibiu. Dupa un meci bun, cu rasturnari de situatie, cu cosuri spectaculoase si recuperari pe muchie de cutit, Timisoara a produs o mare surpriza impunandu-se cu 86-79, demonstrand ca nimic nu este imposibil.

Dupa un inceput cu multe schimbari de lider, Sibiul a fost prima care s-a desprins, mai ales datorita cosurilor marcate de fostul jucator al Timisoarei, Tohatan. Timisoara a inceput o cursa de urmarie de la -8 si la prima sirena a venit la doua puncte in spate, 25-27, in cea mai spectaculoasa secventa a partidei. SCM chiar a egalat in sfertul 2, Sibiul a trecut din nou in avantaj parand ca domina jocul, dar elevii lui Cristi Bota au revenit prin tritele lui Stojadinovic si mai ales prin tripla de senzatie a lui Pesakovic, venita in ultima fractiune de secuna a primei reprize, care a si stabilit scorul pauzei, 50-48.

Timisoara s-a miscat bine si dupa pauza, Randolph si Popa Calota ducand la un moment dat diferenta la 8 puncte. A fost randul Sibiului sa alerge dupa egalare, dar a ajuns si ea la un ecart de doua puncte in spate, 69-67. Ultimul sfert a inceput cu putine cosuri, s-a ratat mult si s-a gresit destul de ambele parti, dar Sherwood Brown a reusit cumva sa faca diferenta, atat in atac cand a marcat la momentele potrivite, cat si in aparare cand a recuperat magistral. Timisoara a avut si 9 puncte diferenta, dar s-a jucat pana in ultimele secunde, insa SCM a obtinut o victorie mai mult decat meritata, si de necontestat, 86-79.

Vedeta Timisoarei a fost in acest meci, echipa, spiritul „Leilor” vazandu-se in momentele decisive. Daca in urma cu o luna, Sibiul recupra pe Bega 51 de mingi, acum s-au oprit la 31, cat au reusit si banatenii. Poate diferenta s-a facut la libere, gazdele avand 14 din 16, in timp ce oaspetii 10 din 18, dar este clar ca micile detalii au facut ca victoria sa ramana in Sala Constantin Jude.

Timisoara urca pe locul 5, in timp ce Sibiul, care a beneficiat de punctele acumulate in prima faza, ramane prima.

Pesakovic, Randolph si Stojadinovic au avut cate 14 puncte pentru gazde, Popa Calora contribuind cu 11, iar Brown cu 9. De cealalta parte, Falker a avut 18 puncte fiind cel mai bun marcator al vizitatorilor.