Lei forte. Baschetbalistii de la SCM Timisoara au invins Craiova dupa un meci pe care l-au dominat

TIMISOARA. Echipa se aseaza si arata bine. Dupa un start fals impotriva Pitestiului, care a insemnat prima infrangere in campionat, SCM Timisoara si-a aratat adevarata fata in partida cu SCMU Craiova. Oaspetii veneau increzatori dupa un succes la limita cu Sibiul, dar au ajuns rapid cu picioarele pe pamant, dupa o evolutie buna a jucatorilor pregatiti de Dragan Petricevic.

Violetii au inceput in forta jocul, marcand din fiecare pozitie. S-a facut repede 9-2, iar pana la finele primului sfert, SCM a avut la un moment dat si 11 puncte, insa prima sirena a aratat 22-13. Gazdele au continuat asediul la panoul advers si s-au distantat la 40-15, moment in care partida era aproape castigata. Insa mai era de muncit. Vizitatorii au reusit o trita in ultima secunda a primei parti, insa ecartul era mare, 48-27.

Leii din Banie au inceput mai bine repriza secunda si cu un partial de 10-3 au relansat oarecum partida, reusind cateva cosuri importante de la distanta. La un monent dat diferenta a ajuns la sase lungimi, dar Leii din Banat si-au revenit la timp, 60-51 dupa 30 de minute. SCM Timisoara a evoluat foarte matur in ultimul sfert, a recuperat mingi importante si s-a distantat de la libere, unde echipa a impresionat in mod exceptional cu 21 din 22 de aruncari reusite. Scorul final a fost 84-73 intr-un joc in care elevii lui Dragan Petricevic au condus din primul si pana in ultimul minut.

Sherwood Brown a fost cel mai marcator al partidei cu 18 puncte, plus 7 recuperari si 4 pase decisive. De la Timisoara s-a mai remarcat Nikola Pesakovic, care a terminat cu 15 puncte, 7 pase decisive si 5 recuperari, dar si Adam Mirkovic, acesta contribuind cu 14 puncte. De la vizitatori, Monyea Pratt a fost principalul remarcat cu 17 puncte, 9 recuperari si 3 pase decisive.

In alta ordine de idei, in ziua meciului cu SCM Craiova, timisorenii si-au aflat si adversarii din turul secund al Cupei Romaniei de baschet masculin. Echipa banateana va evolua impotriva gruparii CSM Galati. Prima mansa se va desfasura in data de 27 noiembrie, in orasul de la Dunare, iar returul este programat pe 4 decembrie, la sala „Constantin Jude”.