Juniorii Politehnicii Timisoara se bat pentru o medalie nationala la handbal. Moment festiv in pauza primului meci

TIMISOARA. Micii handbalisti de la Politehnica Timisoara sunt calificati in semifinalele campionatului national la categoria juniori 2.

Dupa un 33-30 in duelul cu Ploiestiul in prima zi a turneului final, alb-violetii au intalnit pe LPS Vaslui. Banatenii au controlat partida aproape in totalitate, si dupa ce la pauza aveau un avantaj de 5 goluri, s-au impus cu 38-30.

Cu doua victorii in primele 2 meciuri, timisorenii vor juca una dintre semifinale. Pana la acea intalnire, tinerii polisti vor juca al treilea meci din grupa vineri impotriva Sucevei.

Marius Sadoveac, premiat la turneul juniorilor

Marius Sadoveac, interul SCM Politehnica Timisoara, a fost premiat pentru titlul de golgeter al sezonului 2022/2023 din Liga Nationala.

Evenimentul s-a petrecut miercuri, inaintea partidei de juniori 2, SCM Poli – CSM Ploiești (33-30), de la turneul final gazduit zilele acestea de sala Constantin Jude.

Marius Sadoveac a inscris 175 de goluri in campionatul recent incheiat si devine a doua oara consecutiv golgheter. Handbalistul timisorean a primit placheta de la selectionerul echipei feminine a Romaniei, Florentin Pera.
Sadoveac si-a depasit in acest sezon performanta din cel precedent, in care inscrisese 168 de goluri.