Jucatoarele de la Politehnica Timisoara si Banat Girls printre titulare la loturile nationale in partidele de sfarsit de an. Banateanca Laura Rus la ultimul meci in tricoul Romaniei. Foto

TIMISOARA. Fotbalistele de la cele doua cluburi de prima liga din Timis au jucat in partidele disputate de echipele nationale in ultima saptamana, iar una dintre ele chiar si-a trecut numele pe lista marcatoarelor.

La nationala sub 19 ani, in meciul incheiat la egalitate, 3-3, cu selectionata Slovaciei, in preliminariile Campionatului European de anul viitor din Lituania, Nicol Dinca Vuia a fost integralista. Jucatoarea lui Banat Girls a si inscris golul al treilea al tricolorelor, cu o lovitura de cap, dupa o centrare a Clarei Rosu.

Dintre cele trei jucatoare convocate de la Politehnica Timisoara, Anda Jivan nu a evoluat in acest meci, in timp ce Andreea Sepetan a intrat in minutul 45, in locul Anitei Horvath, iar Shaira pera a jucat din minutul 64, cand a inlocuit-o pe Rania Kara Jouli.

In al doilea meci din grupa preliminara, cel cu Kazahstanul, Nicol Dinca-Vuia a fost din nou integralista, la fel ca si Anda Jivan. Andreea Sepetan a fost trimisa in teren de selectionerul Massimo Pedrazzini in minutul 73, in locul Cristinei Caseriu, jucatoarea lui Watford.
Odata cu cele doua rezultate obtinute, Romania s-a calificat in faza a doua a preliminariilor pentru Euro 2024, partidele din aceasta runda urmand sa se desfasoare in primavara anului viitor.

Si nationala de senioare a Romaniei a disputat ultimele doua partide din editia inaugurala a UEFA Nations League, in Liga B. In primul meci, tricolorele au pierdut cu 6-0 in Finlanda. „Polistetele” Teodora Meluta si Antonia Bratu au fost titulare in meciul de la Turku, in timp ce Claudia Bistrian, de la Banat Girls, nu a evoluat. Antonia Bratu a primit si un cartonas rosu in minutul 27 al intalnirii.

In duelul de pe Arcul de Triumf cu Croatia, pierdut cu 1-0, Teodora Meluta a fost integralista. Claudia Bistrian a jucat titulara, insa a fost schimbata in minutul 75 de Ana Vladulescu. Fotbalista de la Banat Girls a si incasat un cartonas galben.

Odata cu cele doua esecuri, Romania a retrogradat in Liga 3 din UEFA Nations League.

O alta fotbalista convocata la lotul national, insa cel al Republicii Moldova, a fost Mihaela Catarau, de la Banat Girls. Fotbalista in varsta de 20 de ani a intrat in teren in minutul 78 al meciului cu Malta, cand a inlocuit-o pe fosta jucatoare a Universitatii Olimpia Cluj, Veronica Cojuhari. Fotbalista timiseana a evoluat si in meciul contra Andorrei, cand a intrat in minutul 80, tot in locul Veronicai Cojuhari.

Fotbalistele de la Politehnica si Banat Girls se vor alatura colegelor lor inaintea ulimului meci din acest an din Superliga fetelor. Banat Girls – Politehnica Timisoara este programat sambata, de la ora 13:00, la Tomnatic, si va fi transmis in direct pe platforma FRF TV.

Ultimul meci pentru banateanca Laura Rus

Duelul din UEFA Nations League cu Croatia a fost si ultimul la echipa nationala pentru Laura Rus. Fotbalista nascuta la Bocsa a anuntat dinaintea intalnirii ca a luat decizia retragerii de la echipa nationala. Inainte de startul intalnirii, „Lala” a primit un tricou pe care era scris numarul 140 din partea presedintelui FRF, Razvan Burleanu.

Acesta este numarul de selectii pe care jucatoarea ce in urma cu cativa ani a jucat pentru Fortuna Becicherecu Mic le-a avut la echipa nationala. In duelul cu Croatia, Laura Rus a purtat banderola de capitan a primei reprezentative, si a parasit terenul inm minutul 74, in aplauzele fanilor prezenti, fiind inlocuita de Carmen Marcu.