Izbavitorul ultim minut! Ripensia Timisoara castiga primul meci de acasa

TIMISOARA. Dupa doua esecuri dureroase pe teren propriu, un 2-3 nemeritat cu ACS Poli si un 0-3 clar cu Clinceniul, iata ca Ripensia a demonstrat ca punctul scos la Snagov nu a fost intamplator, iar astazi a reusit prima victorie pe Stadionul Dan Paltinisanu.

Daca etapa trecuta gruparea banateana era egalata in minutul 90 din penalty, iata ca acum acel minut a adus o bucrie imensa de trei puncte. A fost Ripensia – CS Balotesti 2-1 (0-0).

Elevii lui radu Suciu au dominat partida si au asediat poarta lui Fulga, fara insa a marca pana la pauza. La revenirea de la vestiare, trupa in rosu si galben a gasit si drumul spre gol. In minutul 51, Claudiu Apro a executat perfect o lovitura libera de la 25 de metri pentru 1-0. Oaspetii, la una din putinele actiuni de poarta au egalat, poate nesperat prin Predescu in minutul 75. Din fericire pentru gazde, combativul atacant Cornel Predescu a avut ultimul cuvant marcand cu o lovitura de cap in minutul 90.

A doua victorie in sapte runde pentru Ripensia care aduna 8 puncte si urca pana pe locul 12.

Ripensia: Radulescu – Ad. Popa, M. Toma, Apro, C. Toma (cpt.), Burdet, Anghelina, Monea, Dumiter, Badauta. Au mai jucat: Popovici, Mansour, Barica.