Istoria se repeta. Baschetbalistii Timisoarei invinsi in ultimele secunde de Valcea

TIMISOARA. SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timisoara a incheiat meciurile din seria locurilor 11-18 cu inca un esec, de aceasta data in fata celor de la CS Valcea. A fost a patra infrangere consecutiva in prima liga.

Timisorenii au controlat prima parte a intalnirii, iar la finele primului sfert aveau un avantaj de 4 puncte. Duelul a continuat sa fie unul echilibrat, iar diferenta s-a pastrat si la pauza mare, cand Timisoara conducea cu 51 – 74.

Aceeasi diferenta a ramas pe tabela si la finele sfertului al III-lea, cand scorul a fost 22-22. Diferenta a fost facuta in ultimul sfert. Baschetbalistii pregatiti de Dragan Petricevic au condus pana cu 30 de secunde inainte de final, cand Valcea a egalat prin doua lovituri libere transformate de Paunovic. Timisoara a avut ultimul atac, insa in urma unei pase eronate a lui Mirkovic oaspetii au recuperat. La fel ca in finala Alpe Adria Cup, Timisoara a pierdut la ultima aruncare. Pe atacul valcenilor mingea a ajuns la Paunovic, care a aruncat din interiorul semicercului, iar oaspetii au castigat, 94-92.

Cel mai bun marcator timisorean a fost Gajic, autor a 22 de puncte, urmat de Mitrovic, cu 20 si Mirkovic, cu 17. Au mai pus puncte pe tabela si Kesar – 9, Schipor – 8, Petrescu – 7, Lazar – 6, Grayson – 2 si Simmons – 1.

In urma rezultatelor din aceasta ultima etapa, au fost decise si partidele din play-out. Timisoara urmeaza sa intalneasca in aceasta faza Petrolul Ploiesti, in sistemul cel mai bun din 3 partide, pentru a evita retrogradarea. Programul duelurilor va fi anuntat in perioada care urmeaza.