Infrangere pentru SCM Timisoara in ultimul meci dinaintea play-off-ului. Banatenii pierd avantajul terenului propriu

TIMISOARA. SCM Timisoara a fost invinsa cu 88-83, in deplasare, de SCM Craiova in ultimul meci din Grupa Rosie a campionatului.

Timisorenii au avut un prim sfert excelent pe care au reusit sa il termine cu un avantaj de 10 puncte.Evolutia buna a continuat si in sfertul al doilea, pe care banatenii l-au castigat la 3 puncte diferenta, iar la pauza mare alb-violetii conduceau cu 47 – 34.

In repriza secunda Craiova a apasat acceleratia, iar in sfertul al treilea au redus diferenta la 8 puncte. Ultimul act al intalnirii a fost unul controlat de Craiova, care s-a aparat bine si a ncontrolat jocul pe atac. Cu trei minute inainte de final oltenii au preluat conducerea si pe tabela, iar in cele din urma s-au impus cu 88 – 83.

Cel mai bun marcator timisorean a fost Sherwood Brown, cu 22 de puncte. Ceilalti marcatori au fost in ordine Randolph – 16, Vukosavljevic – 15, Pesakovic – 11, Diculescu – 6, Stojadinovic – 5, Baciu si Komatina, cate 4.

Timisorenii vor intalni in play-off tot formatia din Craiova, in sistemul cel mai bun din 5 partide. Primele doua partide sunt programate pentru 24 si 26 aprilie la Craiova, iar meciurile de la Timisoara se vor juca in 1 si 3 mai. Decisivul pentru calificarea in semifinalale campionatului este programat pentru 6 mai, tot la Craiova.