Infrangere la debutul in noul sezon de fotbal american pentru Timisoara 89ers. Meci spectaculos, incheiat dupa prelungiri. Foto

TIMISOARA. Timisoara 89ers a fost invinsa cu 30-27 de Cluj Crusaders in prima partida din noul sezon de fotbal american, la capatul unei intalniri incheiate dupa doua reprize de prelungiri.

Inaintea partidei, banatenii au afisat un banner prin care au anuntat ca il sustin pe fiul unui fost coleg de echipa care lupta cu cancerul. Timisorenii au inceput tare meciul si au reusit 3 touchdown-uri in primul sfert, unul fiind insa anulat pentru un blocaj ilegal din spate, facut dupa o interceptie.

Clujul a echilibrat incet-incet situatia de pe teren, iar dupa 4 sferturi scorul era egal, 19-19. S-a intrat in prelungiri, unde ambele echipe au pus puncte pe tabela, iar in cele din urma ardelenii s-au impus cu un fieldgoal, stabilind rezultatul final, 30-27.

Punctele timisorene au fost semnate de running-back-ul James Charles, care a reusit doua touchdown-uri, conducatorul de joc Ashley Brooks, cu unul, iar un alt touchdown a fost semnat de juniorul Cristian Danila, aflat la primul sau meci in campionat. Touchdown-ul anulat i-a apartinut lui Horatiu Covlescu.

In urmatorul meci de campionat, timisorenii vor juca in deplasare impotriva lui Bucharest Rebels.