Informatica Timisoara merge la TAS. Intre timp banatenii pierd fara drept de apel duelul nebun de la Galati

TIMISOARA. Unii ar spune ca a fost circ, altii doar o forma de protest, dar cert este ca in teren Informatica Timisoara a fost invinsa cu 10-0 de United Galati. Cel mai probabil insa, rezultatul va fi decis la Comisiile Federale.

Cu o ora inaintea ultimului meci din sezonul regulat al primei ligi de fotbal in sala, Informatica Timisoara anunta pe pagina sa de facebook ca va contesta la TAS decizia Comisiei de Apel prin care aceasta a dat victorie lui United Galati in partida din turul sezonului.

In teren insa, Informatica a fost o simpla victima pentru echipa de la malul Dunarii.
Clubul timisorean a trimis la malul Dunarii formatia sub 19 ani, iar Daniel Rupa a fost cel care i-a condus pe tinerii fotbalisti in meciul cu United. A fost singura partida din aceste sezon in care timisorenii nu au contat absolut deloc. Banatenii erau condusi cu 7-0 la pauza, iar in prima repriza au pierdut doi dintre jucatori.

In primele minute din repriza secunda gazdele au mai punctat de alte trei ori, dupa care un alt fotbalist al Informaticii a fost lovit cu mingea in fata si nu a mai putut continua. Brigada formata din Bogdan Sorescu si Gabriel Gherman s-a vazut nevoita sa fluiere finalul intalnirii dupa aproximativ 25 de minute de joc.

Urmeaza acum playoff-ul sezonului, in care Informatica va evolua intr-o grupa dificila cu Autobergamo Deva si Politehnica Iasi.