Informatica Timisoara incepe sezonul cu dreptul. Banatenii au pastrat Supercupa Romaniei

TIMISOARA. Informatica Timisoara a facut spectacol in primul meci al sezonului din futsalul romanesc. Banatenii au pastrat Supercupa Romaniei in vitrina dupa o victorie identica cu cea din sezonul trecut.

Inceputul de meci a fost unul echilibrat, iar Robert Lupu i-a trimis din primul minut in teren pe nou venitii Bondar si Ovsinniakov, alaturi de Savio si Deco. Banatenii au si ratat o prima mare ocazie, in minutul 10, cand Araujo a trimis un lob peste Padurariu, insa si peste poarta galateana. Patru minute mai tarziu acelasi Daniel Araujo a deschis scorul dupa o pasa a lui Savio. Informatica a facut 2-0 dupa aproape 90 de secunde prin Mimi Stoica, aflat la prima reusita pentru formatia timisoreana. Cu 5 secunde inainte de pauza, vicecampioana din Galati a redus din handicap prin reusita lui Nuno Coco, iar la pauza s-a intrat cu scorul de 2-1.

Tot timisorenii au inceput mai bine si partea a doua a jocului, Mimi Stoica reusind dubla. Galatiul a revenit pe tabela dupa ce Nuno Coco a recuperat o minge din picioarele lui Savio si l-a invins pe Iancu. Vicecampioana Romaniei a continuat sa preseze si a reusit golul egalizator prin Lascu.
Bucuria formatiei de la malul Dunarii nu a durat decat 10 secunde, deoarece Ovsiannikov a reusit sa inscrie la debutul pentru Informatica si a stabilit scorul final al Supercupei, 4-3.

Informatica incepe astfel si acest sezon cum l-a terminat pe cel precedent, cu un trofeu, iar saptamana viitoare va juca pe teren propriu in grupa preliminara din Futsal Champions League. Banatenii vor da piept cu Lynx, campioana Gibraltarului, si Osmanlispor, campioana Turciei.