Informatica Timișoara, în semifinalele Campionatului National de juniori

TIMISOARA. Informatica Timisoara a obtinut a doua victorie in grupele turneului final si s-a calificat in semifinalele competitiei gazduite in sala din Piatra Neamt.

Duelul cu CSM Vaslui a fost unul echilibrat timp de o repriza si jumatate. Timisorenii au deschis scorul repede, la fel ca in partida cu Galatiul, in minutul 3, prin Toader. În minutul 8, Gavrilă a făcut 2-0, si a stabilit si scorul pauzei.

Repriza secunda a fost insa una mult mai spectaculoasa. Dupa 5 minute de echilibru, acelasi Gavrila a facut 3-0. Dan Denis si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor cu reusita de 4-0 pentru Informatica, pentru ca un minut mai tarziu Manolachi sa reduca din diferenta pentru vasluieni. Acesta avea sa ramana si unicul gol al CSM-ului in acest meci. Timisorenii au continua insa sa inscrie. In numai 3 minute, Gavrilă, Grosu si portarul Lungu au punctat fiecare cate o data. Tabela a fost inschisa de o dubla a lui Zabar Kovacs, venita in numai doua minute.

S-a incheiat 9-1 pentru Informatica, iar duminica timisorenii vor juca una dintre semifinale cu West Deva, echipa care a trecut cu scorul de 4-3 in grupa de Viitorul Baleasa.