Incepe criza de rezultate?! ASU Politehnica Timisoara pierde din nou acasa, acum cu Snagovul

Politehnica a incheiat etapa a 16-a a ligii secunde cu un meci in fata suporterilor, pe stadionul Dan Paltinisanu, contra unei echipe foarte bune a campionatului, Sportul Snagov. Dupa 90 de minute bune de joc, oaspetii s-au impus cu 2-1.

Plecati cu sansa a doua, si datorita subtirimii lotului, dar si a pozitiei din clasament, violetii au inceput curajos jocul. Au fost mai prezenti la minge si au reusit sa deschida scorul prin Danut Bilia, care a batut excelent o lovitura libera, puternic si sub zid, in minutul 10. Doar cateva secunde mai tarziu, Ionut Plamada putea linisti jocul, dar a tras pe langa poarta, din pozitie buna.

Si astfel a venit si replica vizitatorilor. Rapid. In minutul 15, dupa un corner care parea ramas fara rezultat, Huiban a recentrat pentru Hlistei care a trimis destul de slab spre poarta, dar Bilia in incercarea de a respinge a inscris in propria poarta. Oaspetii au profitat de momentul bun si dupa cateva ocazii, Huiban a inscris cu un sut elegant dintr-un unghi destul de greu, la coltul lung, 1-2, minutul 28, scor cu care avea sa se incheie prima parte.

Cosmin Petruescu a fortat in partea secunda, l-a introdus pe Velici, atacant in locul unui inchizator, dar a schimbat si portarul, destul de visator in ultimul timp. Banatenii nu au putut insa reveni in joc, avand insa doua ocazii bune prin Velici si Schieb. De cealalta parte, Snagovul a parut o echipa solida si sigura, iar cu aceasta victorie a ajuns pe locul 2, promovabil.

ASU Politehnica pierde al treilea meci la rand si isi complica situatia in clasament, chiar daca deocamdata este pe 12.

ASU Politehnica: Murariu (D. Munteanu 46′) – Bilia, Mera (cpt.), Coada, Cojocaru, Lazea, Vidrasan (Velici 46′), Poparadu, Schieb, Bozian (Popescu 75′), I. Plamada. Antrenor: Cosmin Petruescu