Incep fazele eliminatorii in Qatar. Doua foste campioane mondiale si una europeana au parasit turneul final

reuters.com

S-a incheiat faza grupelor la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar si au mai ramas 16 echipe in cursa pentru trofeu.

Dupa aceasta prima runda au fost eliminate si echipe care pe foaie erau favorite chiar si la castigarea trofeului:

Germania – campioana mondiala de 4 ori, in 1954, 1974, 1990 si 2014. Este pentru a doua oara consecutiv cand este eliminata din competitie inca din faza grupelor

Uruguay – dubla campioana mondiala din 1930 si 1950

Danemarca – campioana europeana din 1992

Mexic – dubla sfertfinalista, in 1970 si 1986, cand a fost si gazda turneului final

La finalul primei faze a intrecerii din Qatar, golgeterii competitiei sunt Ener Valencia, Marcus Rashford, Kylian Mbappe, Cody Gakpo si Alvaro Morata, fiecare cu cate 3 reusite.

Cel mai rapid gol ii apartine marocanului Hakym Ziyech, cel care a punctat in minutul 4 al meciului cu Canada.

Echipele cu cele mai multe goluri marcate sunt Anglia si Spania, cate 9 fiecare. Nationala cu cele mai multe goluri marcate in grupa ramane si dupa aceasta editie a Mondialului Ungaria, cu 17, la editia din Elvetia, din 1954.

Formatia cu cele mai multe goluri incasate este Costa Rica, cu 11, tot atatea cate au primit si Columbia (1962), Emiratele Arabe Unite (1990), Camerun(1994) si Panama (2018). Selectionata cu cele multe goluri primite in istoria Cupei Mondiale in faza grupelor este Coreea de Sud, care in 1954 a incasat 16.

Nicio echipa nu a reusit sa castige in acest Mondial toate cele trei partide din grupa.

Iata cum arata tabloul sferturilor de finala ale editiei 2022 a Campionatului Mondial:

Olanda – Statele Unite ale Americii – este prima intalnire intre cele doua la un Campionat Mondial

Argentina – Australia – este prima intalnire intre cele doua nationale la un Campionat Mondial

Japonia – Croatia – s-au mai intalnit in faza grupelor, in 2006, cand meciul s-a incheiat la egalitate, 0-0, iar ambele echipe au parasit competitia

Brazilia – Coreea de Sud – prima intalnire la un campionat mondial. Cele doua au fost semifinaliste in 2002, cand Brazilia a castigat trofeul, iar coreenii au pierdut finala mica, 3-2 in fata Turciei.

Anglia – Senegal – prima intalnire intre cele doua la Mondial

Franta – Polonia – s-au intalnit in 1982, in finala mica a turneului gazduit de Spania. Polonia a castigat cu 3-2, dupa ce a fost condusa cu 1-0 si 2-1 de nationala in care jucau Platini, Giresse, Tigana sau Lacombe

Maroc – Spania – s-au mai intalnit in 2018, cand meciul s-a incheiat la egalitate, 2-2. Pentru iberici punctau Isco si Aspas, iar pentru africani Boutaib si En Nesyri. Niciunul dintre marcatori nu mai este prezent acum in Qatar