In sfarsit victorie pentru ACS Poli Timisoara. Banatenii au invins Concordia mai clar decat o arata scorul!

TIMISOARA. Debut fericit pentru Florin Marin la carma lui ACS Poli. Intr-un meci ce era foarte important pentru echipa, impotriva unei echipe incomode, dar de batut, gruparea banateana a reusit o victorie clara si meritata, poate la un scor mai mic decat a aratat diferenta de pe teren dintre cele doua combatante, 1-0.

Prima repriza a avut un inceput echilibrat, primele 20 de minute fiind o intensa perioada de tatonare care parea ca nu se mai termina. Odata cu ocazia lui Elek, blocat in ultimul moment de Mamele, pe teren a existat o singura echipa, ACS Poli. Ratarile au curs necontenit la poarta lui Matache, care a avut noroc si datorita colegilor sai, care l-au salvat cand el nu putea interveni. Gazdele puteau beneficia si de doua lovituri de la 11 metri, dar centralul Kovacs Zoltan nu a vazut nimic la doua mingi care au lovit mainile fundasilor adversi.

Si partea secunda a inceput sub aceleasi auspicii. Inca un penalti neacordat la un hent clar ca lumina zilei, ocazii pentru gazde, apoi in sfarsit golul. Dan Popescu a gasit o diagonala excelenta de peste 40 de metri, Goga a preluat dintre doi adversari si a razbunat toate ratarile de pana acum, 1-0. Era minutul 60, iar oaspetii au fost obligati sa iasa si ei la joc, pana atunci aparand acel 0-0 de la inceput. Nu au fost insa mari emotii pentru banateni, doar Purece avand o ocazie de gol, dintr-o libera respinsa excelent de Kirschstein peste poarta. A doua victorie pentru ACS Poli care incepe sa respire.

ACS Poli: Kirschstein – Belu, Luchin, Canu, D. Popescu, O. Popescu, Llorente, Hernandez, Goga, Barbut, Elek. Au mai jucat: Rufino, Curtean, Artean.