In sfarsit, revansa. Fortuna Becicherecu Mic a invins Odorheiul si urca din nou pe locul secund

Derbiul ultimei etape a sezonului regulat din prima liga de fotbal feminin s-a disputat la Becicherecu Mic, unde gazdele de la Fortuna au intalnit un adversar pe care nu l-au invins in campionatele anterioare, Vasas Feminina odorhei. Dupa 90 de minute de fotbal de calitate, „zeitele” s-au impus, in sfarsit! Nu a fost usor, gazdele revenind de la 0-1 la pauza pentru a castiga cu 2-1.

Trebuie spus insa ca Fortuna a dominat jocul, dar in prima parte nu a avut limpezime in fata portii adverse, Vasas obtinand maximul, neprimind gol si marcand prin Krisztina Beno. In repriza secunda, jocul s-a disputat mai mult in jumtatea adversa, Laura Rus marcand dupa aproape o ora de joc si tot ea aducand bucuria gazdelor in minutul 85 cand a reusit golul victoriei. Un succes muncit si meritat pentru banatence, care vor incheia sezonul regulat pe locul secund, indiferent de rezultatul partidei cu Piros Security Arad, joc restanta din etapa a 7-a (programat pe 7 decembrie).

Fortuna merge astfel in play-off unde va juca pentru medalii, tur-retur cu celelalte cele mai bune cinci echipe din campionat.

Fortuna: C. Rosu – Bistrian, Codrescu, Hategan, Heisu, Colesnicenco, Deca, Grigore, Ienovan, Sodinca, Rus. pe banca: Pavel – Rosu, Jivan, Pera, Abrudan. Antrenor: S. Brindescu.