In sfarsit, fara emotii. SCM Poli Timisoara bate Vasluiul pe semicerc

TIMISOARA. Meciul al doilea din 2021 a insemnat si primul succes oficial pentru handbalistii de la SCM Poli. Echipa banateana a jucat tot la Sf. Gheorghe si meciul din runda secunda a returului si a invins cu 31-26, dupa 15-11 la pauza, pe CSM Vaslui.

Daca in tur, si tot pe teren neutru, Poli s-a impus mult mai clar, 33-22 si victoria de joi a fost concludenta, chiar daca ecartul nu s-a ridicat la nivelul primei partide dintre cele doua combatante. Important este ca Poli a reusit sa treaca peste egalul obtinut cu o zi inainte cu Turda, cand baietii lui Caba au pierdut inexplicabil victoria in ultimele secunde.

De aceasta data nu a fost loc de surprize, in ciuda unui debut echilibrat. Poli s-a desprins la 11-6, a avut 15-11 la pauza si chiar daca moldovenii au venit la o lungime in spate, 15-14, valoarea grupului echipei banatene si-a spus cuvantul. Cu un trio foarte eficient astazi, format din Baiacan-Sadoveac-Barros, banatenii au preluat dupa acel moment mai nefast initiativa si s-au desprins, incet, dar sigur. S-a terminat 31-26 si Poli urca pe locul 6 cu 25 de puncte. Lider este Dinamo, cu maximum de puncte dupa 16 partide, 48.

In meciul cu Vasluiul, pentru trupa viola au punctat: Baican 7, Barros 7, Sadoveac 7, C. Dedu 3, Nastasie 2, Caba 2, Cimpan 1, Fenici 1, A. Dedu 1.

Pentru Poli va urma un meci de orgolii, cu Buzaul, echipa in fata careia a capotat in tur, formatie pregatita de Pero Milosevic, fostul antrenor al Timisoarei.