In liga secunda, ora exacta se da de la Timisoara. Ripensia are 4 victorii din 4 posibile

TIMISOARA. Fotbal de calitate, in Ciarda Rosie. Primele doua clasate din liga secunda, la capatul celor trei runde disputate, Ripensia, respectiv ASA Tg. Mures au oferit un spectacol adevarat, atat celor prezenti la fata locului, cat si celor ce au ales sa vada meciul live, la TV.

Partida a depasit asteptarile, fiind cu mult peste nivelul acestui esalon. Ambele combatante au jucat deschis, ofensiv, cu gandul doar la victorie, iar desfasurarea intalnirii, a depasit orice asteptare… Dupa un inceput deschis, cu ocazii la ammele porti, oaspetii au deschis scorul, in minutul 37 prin Robert Candrea, la captul unei actiuni prelungite de atac. Gazdele nu au acuzat socul si pana la pauza au reusit sa egaleze prin capitanul Adi Popa, aceasta finalizand o actiune excelenta de echipa.

In partea secunda, oaspetii au lovit primii, cu un gol la paianjen reusit de Sarbu, minutul 50, dar dupa alte 10 minute gazdele au reusit sa intoarca scorul, Dumiter si Matis marcand doua goluri superbe pentru 3-2. Pana la final s-a jucat pe contre, dar Ripi, chiar si fara experienta unui esalon superior a stiut sa isi pastreze luciditatea, reusind imposibilul, 4 victorii din 4 posibile, in acest debut extraordinar de liga secunda.

Ripensia: G. Gakos – Adrian Popa (c), Vladia, Hecsko, Toma – Dumiter, Bobina, Zaluschi, Ungureanu – Matis, Mediop. Au mai jucat: Stoi, Nanu. Antrenor: Remus Steop

1. Ripensia este chintesenta fotbalului ce vine din daruirea,truda,pasiunea si experienta unui club care se mandreste cu faptul ca a fost PRIMUL CLUB PROFESIONIST de fotbal din Romania!Pavlovici,Zombory,Kotormany,Bindea ,Beke,Burger,Ciolac,Dobay sau Schwartz faceau echipele din Bucurestiul interbelic sa tremure nadragii pe ei inaintea meciului lor cu MAREA RIPI!!!Dumnezeu va cheama sa impliniti visul romanilor de a avea in secolul XXI prima echipa care va avea ,prima, stadionul plin OCHI la meciurile de ACASA in prima liga in TIMISOARA!Hai,RIPI!!!