Handbalistii Timisoarei castiga la Sighisoara. Politehnica iese din zona locurilor direct retrogradabile

TIMISOARA. Politehnica Timisoara s-a impus la patru goluri diferenta in fata lui CSM Sighisoara, intr-un meci ce a contat pentru etapa a XXI-a a Ligii Nationale de handbal masculin.

Handbalistii banateni au controlat meciul de la un capat la altul si nu au permis gazdelor sa conduca vreun moment pe tabela de marcaj. La pauza timisorenii aveau un avantaj de 4 goluri, 10-14.

In partea a doua a intalnirii, banatenii au facut un un joc defensiuv bun si au reusit sa ii tina la distanta pe adversari. Ecartul maxim s-a inregistrat la jumatatea reprizei, cand Poli conducea cu 21-15. In cele din urma alb-violetii s-au impus cu 28-24 si au urcat pe pozitia a 11-a, depasind Vasluiul si Sighisoara.

Cel mai bun marcator timisorean a fost Marjanovic, cu 13 goluri, Ignat, Pribanic si Sadoveac au inscris cate 3, iar Bordeanu, Cimpan si Trif au punctat de cate doua ori.

In runda viitoare, Politehnica va primi pe teren propriu vizita Potaissei Turda.