Handbalistii de la Poli Timisoara au invins clar Kikinda in ultimul test inaintea campionatului

TIMISOARA. SCM Politehnica Timisoara trebuia sa dispute primul meci oficial al sezonului, insa in urma amanarii meciului cu Potaissa Turda, banatenii s-au multumit cu un meci test impotriva handbalistilor de la Grindex Kikinda.

CITESTE SI: Start in cel mai delicios concurs al toamnei. Banatenii sunt invitati sa prezinte retetele bunicilor intr-o intrecere la Timisoara, ca parte din mostenirea noastra culturala

Formatia din Kikinda nu a pus niciun moment mari probleme handbalistilor timisoreni. Daca la pauza diferenta dintre cele doua echipe era de doua goluri in favoarea timisorenilor, in repriza secunda Poli a pus piciorul pe acceleratie si s-a distantat treptate pe tabela. In cele din urma alb-violetii s-au impus cu 34-22.

Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Sadoveac, cu 8 reusite. Celelalte goluri au apartinut in ordine lui: Cimpan – 5, Dragas – 4, Pribanic – 4, Marjanovic – 3, Fenici – 3, Milosevic – 2, Furak – 2, Trif – 1, Neamtu – 1, Santeiu – 1.

Acesta a fost ultimul amical al formatiei timisorene inainte de startul oficial in noul sezon in Liga Nationala de handbal masculin.

Partida cu Potaissa Turda se va disputa miercuri, 12 septembrie, deoarece formatia ardeleana joaca in preliminariile Cupei EHF.

Trei zile mai tarziu, banatenii vor trebui sa infrunte un alt adversar dificil, campioana Dinamo Bucuresti, in capitala. Partida cu formatia bucuresteana este programata pentru sambata, 15 septembrie, de la ora 17,30 si va fi transmisa de TVR 1.