
Parlamentarii au respins, la vot, Guvernul propus de Adrian Veștea. Grupul parlamentarilor AUR a ieșit din sala de plen, la fel și cel al UDMR la momentul votului.
Guvernul Veștea a primit 189 voturi ”pentru”, 23 voturi ”împotrivă”.
Pentru ca Guvernul Veștea să treacă ar fi fost nevoie de cel puțin 233 de voturi ”pentru”.
În urma acestui vot, criza politică va continua. Cel mai probabil, președintele Nicușor Dan se va consulta, din nou, cu partidele parlamentare, pentru a prezenta o nouă variantă de premier.
***
Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!
Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știre, contactați-ne la [email protected], pe FB sau pe contul nostru de Instagram!
Pareri
Pai va spusai relax ca nu trece acest guvern ..se vrea un guvern minoritar udmr,pnl,usr