Gura mare de oxigen pentru Ripensia Timisoara in meciul cu Metaloglobus

TIMISOARA. Duelul codaselor din liga secunda a fost o partida peste asteptari. Atat Ripensia, cat si Metaloglobus au facut un meci bun, au construit, si-au creat ocazii, partida fiind mult peste locurile aratate in clasament.

Neacsu si Ovidiu Herea au avut primele ocazii ale partidei, iar gazdele au echilibrat dupa sansele lui Mogos si Mihart. Noul venit in tabara amfitrionilor, Zimta, l-a pus si el la incercare pe Gavrilas, iar Dobre s-a remarcat in poarta gazdelor.

Istoria probabil ca s-a scris in prelungirile primei parti. Gavra a scapat de la limita ofsaidului si dupa o cursa de 40 de metri a culcat un fundas, dar si pe portar pentru a inscrie, 1-0. Imediat la faza urmatoare, Claudiu Herea a obtinut usor un penalty, dar Dobre a avut o intereventie excelenta la lovitura de la 11 metri executata de Ovidiu Herea.

Si in partea secunda jocul a fost plin de energie. Gavra si Mogos cu sanse pentru cei in galben si rosu, Potecea cu un sut peste de la vizitatori. In minutul 60, Gavra este gasit dupa o lovitura libera la marginea careului, iar acesta a facut un dribling scurt si a tras in vinclu, tocmai pentru astfel de executii fiind adus din sezonul trecut talentatul atacant, 2-0.

Oaspetii au avut apoi un plus de posesie, dar tot gazdele au avut mai multe ocazii. In minutul 88, dupa un corner batut la coltul lung, Ovidiu Herea, nemarcat a inscris din apropiere. A fost doar un gol de consolare, pentru ca ripensistii au fost apoi foarte atenti si au tinut bine de minge in cele 5 minute suplimentare.

Asadar, 2-1 pentru Ripensia dupa un meci bun si prima victorie pentru echipa banateana in cinci etape.

Ripensia: Dobre – A. Macritchii, Tieranu, Fridrich, Gladun – Stoi (cpt.), Mogos – Mihart, Zimta, Piftor – Gavra. Au mai jucat: Sofran, Vermesan, Calin, Lalic.