Goluri spectaculoase si ‘set’ la 0 pentru Dumbravita in amicalul cu echipa din Szeged

TIMIS. CSC Dumbravita s-a impus la scor de tenis in fata unei echipe din Ungaria intr-un meci de verificare disputat la Santana.

Fotbalistii pregatiti de Cosmin Stan se afla in cantonament in aceasta saptamana insa au intalnit intr-o partida de verificare echipa secunda a a clubului Szeged-Csanad Grosics Akademia. Prima parte a fost una ecehilibrata, insa marile ocazii au apartinut formatiei timisene. Mai intai Gavra cu un sut din vole, de la 16 metri, si apoi Paulevici, a fost aproape sa il invinga pe portarul maghiar, dar au fost blocati de fiecare data de acesta. Cu trei minute inainte de pauza, Gladun a recuperat in apropierea careului mare, a trimis pentru Gavra, acesta i-a pasat in fata portii lui Paulevici, iar varful Dumbravitei a punctat si a stabilit scorul pauzei, 1-0.

In partea a doua, divizionara secunda timiseana s-a dezlantuit. Paulevici a facut 2-0 dupa numai 5 minute, cu un sut de la mijlocul terenului. In minutul 63, Tismonar a reusit si el un gol spectaculos. A preluat balonul in jumatate proprie de teren, l-a vazut iesit pe goalkeeperul maghiar si a trimis de la peste 60 de metri in plasa portii echipei din Szeged. Golul al patrulea a fost semnat de fundasul Cosmin Gladun, care a inscris cu un sut de la 25 de metri, pentru ca la 7 minute dupa acest gol, Dragan Paulevici sa inscrie al treilea gol al sau. Trei minute mai tarziu, Paulevici a fost pasator pentru Alexandru Martinov, care a stabilit si scorul final, 6-0.

Am avut pofta de fotbal, dar parca am fost prea nervosi. Pe undeva e normal, pentru ca am trecut de mijlocul cantonamentului, ne indreptam spre final. Am depus un efort foarte mare, iar din punct de vedere fizic sunt unii jucatori care sunt la un pas de a ceda. Nu ai voie sa te enervezi atat de usor la o intrare mai tare a adversarului, trebuie sa fii un pic mai rational. Chiar daca sunt incarcati cu oboseala si psihica si fizica, astfel de meciuri trebuie sa fie antrenamente. Si in timpul campionatului vor fi provocati si trebuie sa fie mai inteligenti in astfel de situatii. Aceste lucruri s-au intamplat mai mult in prima repriza. Dupa pauza, cand am inceput sa ne vedem mai mult de joc, am si aratat mult mai bine. Intr-adevăr, adversarul a avut cateva intrari foarte tari, dar nu trebuia sa ripostam. Trebuia sa raspundem cu fotbal, cum am facut in repriza a doua”, a spus la final antrenorul timisean, Cosmin Stan.

CSC Dumbravita revine dupa acest meci in cantonamentul de la Covaci, pentru ca sambata sa mai joace un meci de verificare, tot la Santana, impotriva echipei de liga a III-a, SCM Zalau. Partida este programata de la ora 13:00.

Teste si pentru alte echipe din Timis

Dintre reprezentantele Timisului in liga a III-a, doar Phoenix Buzias a jucat la mijlocul saptamanii. A fost un amical impotriva echipei sub 19 ani de la Politehnica Timisoara, pe care baietii pregatiti de Cosmin Petruescu l-au castigat cu scorul de 3 – 1. Golurile gruparii de liga a III-a au fost semnate de Catalin Badauta si Cristian Padurariu, cel care a punctat de 2 ori.

Liderul ligii a IV-a, CSM Lugoj a incheiat la egalitate meciul jucat pe sinteticul de langa stadionul Dan Paltinisanu impotriva echipei sub 19 ani a Ripensiei Timisoara. A fost 2-2 la capatul celor 90 de minute.

Vicecampioana de toamna a judetului, Timisul Sag, a jucat tot miercuri o partida de verificare, in Valea Domanului, impotriva divizionarei secunde CSM Resita. Carasenii s-au impus cu scorul de 4-0, cu reusitele semnate de Draghiceanu, Burlacu, Cristea si Mediop.