Ghiroda, sigura de prezenta in barajul pentru liga a doua. Echipa de langa Timisoara va intalni Politehnica. Foto

TIMIS. CSC Ghiroda si-a asigurat prezenta in prima mansa a barajului pentru promovarea in liga a II-a, dupa victoria spectaculoasa impotriva lui ACSO Filiasi.

Oaspetii au fost cei care au deschis scorul in minutul 13, prin golgeterul seriei a VII-a, Florin Cioabla, pentru ca Petrisor Jichici sa aduca egalarea 6 minute mai tarziu. Ghiroda a intors scorul prin Adrian Popa si la pauza conducea cu 2-1.In repriza a doua, Mancas si Trandu au asigurat desprinderea pe tabela. Filiasiul a mai punctat de doua ori, prin acelasi Cioabla si Viorel Vilcica.
S-a incheiat 4-3 pentru Ghiroda, iar formatia timiseana a ajuns la 55 de puncte si este sigura atat de castigarea seriei, cat si de prezenta in prima mansa a barajului, acolo unde va intal ni echipa de pe locul al doilea al seriei 8, Politehnica Timisoara.

A fost un meci pe care l-am tratat serios si ne-am dorit sa il castigam. Ne era suficient si un punct, pana la urma in fotbal fiecare trebuie sa isi vada interesul. Am castigat doua campionate din trei: sezonul regular si play-off-ul. Ne asteapta finalele de baraj, imi doresc tot ce e mai bun pentru mine si echipa noastra. Am primit intrebarea despre disputarea barajului cu Poli ca adversar deja de o luna jumatate, astazi este ziua in care putem sa vorbim clar despre barajul cu Poli. Este clar ca va fi o mansa extraordinara, in care clar Poli pleaca favorita pentru ca are totul, orasul, galerie, jucatori, antrenori, sunt extraordinari, dar si echipa noastra va fi montata si pregatita, vom da tot ce depinde de noi pentru a ne atinge obiectivul!”, a spus dupa meciul cu Filiasiul, Sorin Balu, antrenor CSC Ghiroda si Giarmata Vii.

Formatia din Ghiroda mai are de jucat un singur meci in aceasta serie, in deplasare, cu Viitorul Simian.