
TIMIȘOARA. Nimic nu mai poate opri proiectul noului Stadion Dan Păltinișanu.
Marți dimineață, Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, reprezentanții Companiei Naționale de Investiții și constructorul – Concelex și Erbașu au semnat contractul pentru pornirea lucrărilor la noua arenă a Timișoarei.
Aceasta după ce, în urmă cu câteva zile, Guvernul a dat, în sfârșit, aprobarea pentru că proiectul să înceapă pe banii timișenilor.
„În sfârșit, am semnat contractul pentru noul Stadion „Dan Păltinișanu”.
Firma câștigătoare are la dispoziție câteva luni pentru realizarea proiectului. Apoi încep lucrările.
Timișoara și Timișul au așteptat suficient.
Vreau să mulțumesc Guvernului României pentru că, în sfârșit, ne dă voie să construim pe banii noștri.
Consiliul Județean Timiș poate asigura, pentru perioada 2026–2027, cel puțin 125 de milioane de lei pentru lucrările la noul stadion. Vom susține investiția din bugetul județului până în momentul în care CNI va putea prelua finanțarea în 2028.
Și, pentru că în ultimele luni am auzit foarte multe povești despre acest stadion, cred că este momentul să clarificăm câteva aspecte.
De ce am ajuns atât de târziu în acest punct?
Nu mă refer la contestațiile din justiție. Acolo lucrurile sunt clare. Mă refer la ceea ce s-a întâmplat după aceea.
Vă aduceți aminte că, în urmă cu doar câteva luni, politicieni locali, cărora nu am să le dau numele, îi cereau premierului să oprească proiectul stadionului? Eu îmi amintesc.
Spuneau că Timișoara nu are nevoie de o asemenea arenă. Ziceau că este un proiect inutil, un proiect „faraonic” pentru care nu ar exista bani.
Au spus și că stadionul nu poate începe din cauza unor dosare penale. Iată însă că începe. Deci, evident, toate acestea au fost minciuni.
Au inventat motive, scenarii și explicații doar pentru a demonstra că investiția nu se poate face. Au făcut totul pentru ca acest obiectiv să nu se construiască.
Culmea, astăzi, brusc, toți au devenit susținători ai stadionului și încearcă să bage capul în poză.
Unii chiar încearcă să ne explice cât de mult au contribuit la realizarea lui.
Am, însă, o întrebare foarte simplă: ați văzut vreunul dintre acești așa-ziși mari oameni politici ai Timișoarei spunând public că luptă pentru a convinge Guvernul să aprobe începerea lucrărilor? Unul singur?
Vă spun eu: niciunul, deși erau la guvernare.
Când trebuia apărat proiectul, nu erau de găsit. Când trebuia convins Guvernul, nu erau de găsit.
Acum, când contractul este semnat, îi vedem pe cei mai mulți dintre ei în primul rând.
Revenind la Guvern, vreau să mai spun ceva. Nu am cerut pomeni. Nu am cerut favoruri și nu vom face plecăciuni pentru că ni se permite să investim banii timișenilor în Timiș. Nu vom face plecăciuni pentru ceea ce ni se cuvine.
Timișul este județul care contribuie cel mai mult la bugetul de stat. Din banii timișenilor s-au construit peste 10 stadioane în întreaga țară. Fără niciun fel de cofinanțare.
Acum, când a venit, în sfârșit, și rândul nostru, Guvernul ne-a obligat să alocăm 25% din banii noștri pentru ridicarea noii arene. Am acceptat și, cu toate acestea, ne-au întârziat cât au putut. Dar trecem și peste asta. Important este că proiectul s-a deblocat și contractul este semnat. Avem banii, putem începe.
În final, vreau să mai adaug ceva. Pentru liniștea lor, la inaugurare îi vom invita și pe cei care au explicat ani întregi de ce stadionul nu trebuie făcut. Pe cei care au încercat să-l oprească și care, probabil, până atunci vor încerca să ne convingă că a fost și meritul lor. Îi vom invita să vadă că se poate.
Pentru că, dincolo de orgolii, interese politice și războaie locale, stadionul acesta nu este al unui partid și nu este al unui politician. Este al Timișului„, a transmis Alfred Simonis, presedintele Consiliului Judetean Timis.
Vă reamintim, noul Stadion Dan Păltinișanu, care va fi proiectat si construit de o asociere condusa de compania Concelex, va avea 32.000 de locuri. Va costa 140 de milioane de euro.
Arena, care va fi cea mai mare și mai modernă după Arena Națională, se va ridica exact pe amplasamentul bătrânului stadion al orașului pe care CJT l-a demolat complet, și în urma căruia rămân legendele legate de meciurile cu Celtic, Atletico, Real Madrid, Juventus Torino sau Manchester City.
Locul e curățat deja de luni bune în așteptarea echipelor de muncitori și a utilajelor.
***
Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!
Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știre, contactați-ne la [email protected], pe FB sau pe contul nostru de Instagram!
Pareri
faci o prostie cat un stadion, netinand cont ca e amplasat… ca nuca in perete. Trebuia construit undeva in periurban, asa cum si vechiul stadion a fost amplasat la margine de oras pe vremea aceea. O mizerie.
bleah…
asa arata stadionu’ https://efainlatimisoara.ro/stadionul-1-mai-1968-calea-girocului-si-zona-soarelui-inca-nu-existau/
In periurban unde natafletule? Pt asta iti trebuie o infrastructura dezvoltata a mijloacelor de transport in comun. Cum vrei sa ajunga oamenii din Calea Aradului in Giroc la stadion de ex? Sau viceversa? Sau vrei sa se imbulzeasca zecii de mii de masini intr un singur punct, ca sa parcheze mai apoi intre oi sau intre ciurde de vaci? E mai logic asa? Daca dispuneam de o retea dezvoltata de trenuri metropolitane, metrouri etc precum in Vest avea sens, altfel sunt ce debitezi matale sunt ineptii
ha-ha-ha. sunt curios daca se termina mai repede decat sala polivalenta de la baza2 inceputa in 2010. nu cred