Gata de start. ASU Politehnica, neinvinsa in amicale a castigat si ultimul test

TIMISOARA. 6 victorii si o remiza! Este bilantul Politehnicii in meciurile de pregatire din aceasta iarna. „Echipa suporterilor” a incheiat seria testelor cu o victorie impotriva unei echipe ce evolueaza in liga secunda din Serbia, FK Zemun. A fost 2-1 pentru banateni dupa un meci de nivel bun.

Tanarul Fabio Trip a deschis scorul, fiind la locul potrivit in minutul 36, dupa ce portarul Krunic a respins in fata un sut venit de la Munteanu. Chiar inainte de pauza, un alt tanar jucator al echipei, Dorin Codrea, a punctat cu capul, dupa o centrare foarte buna a lui Ignea. In repriza secunda, sarbii au dat o replica mai buna si au reusit golul de onoare in ultimele minute ale jocului prin Krizan.

Asadar, o noua victorie pentru ASU Politehnica, a sasea din aceasta iarna, iar echipa banateana este gata pentru reluarea campionatului. Sambata viitoare vine pe stadionul Dan Paltinisanu Rapidul, intr-un meci ce se anunta capul de afis al rundei, din toate punctele de vedere.

Sunt multumit in mare parte, in special de prima repriza. Cred ca am facut un joc bun, cu cateva momente bune si foarte bune. Am avut prospetime mai mare si vigoare. Pot sa spun ca sunt multumit de acest joc si doar in cateva faze am aratat anumite slabiciuni”, a spus la finalul partidei, antrenorul polist Octavian Benga.

Politehnica: Murariu (M. Contra) – Jurj (Sofran), Mera (c) (Coada), Scutaru (Vidrasan), Chereches (S. Popovici) – D. Codrea (B. Vasile), Ignea (Dros) – Saulescu (Manea), Trip (D. Radu) (Cristodulo), Al. Munteanu (Pintea) – Axente (Al. Pop).