Galop de sanatate. SCM Timisoara se impune la Miercurea Ciuc si e ca si calificata in sferturile Cupei Romaniei

TIMISOARA. CSM VSKC Miercurea Ciuc si CS SCM Timisoara au inceput noul sezon intern de baschet cu partida tur din cadrul optimilor de finala ale Cupei Romaniei. Dupa un meci pe care l-a dominat categoric, baietii lui Dragan Petricevic s-au impus cu 93-54 si au facut un pas mare spre urmatoarea faza a competitiei.

Meciul disputat in Sala Eross Zsolt a inceput cu Ciucul la conducere, 2-0, insa a fost si singurul moment in care gazdele au fost in fata. Violetii au preluat initiativa, 4-13 si dupa un sfert mai degraba echilibrat au ramas in fata, 20-24. Urmatoarele doua secvente au fost dominate copios de banateni, foarte atenti in defensiva si inventivi in atac. Pe sferturi, 9-23 si 14-31 pentru un total de 43-78 dupa 30 de minute.

Imbucurator a fost ca echipa violeta a folosit toti jucatorii de pe foaie, acestia si reusind sa inscrie cosuri. Si ultimul sfert a fost adjudecat de banateni, astfel ca la final s-a inregistrat scorul de 54-93!

SCM a dominat sub panouri, 40 de recuperari fata de 30 si a avut si mai multe pase decisive, 16-10. Darrion Dont’e Strong a impresionat cu 21 de puncte, 6 recuperari si 5 pase decisive, remarcandu-se apoi tanarul Schipor cu 15 puncte in 16 minute si vetereanul Komatina, 15 puncte in 17 minute.

Returul se va disputa marti la Timisoara.