Galop de sanatate al campionilor de la RCM in fata divizionarei secunde Stiinta Petrosani. Campionii au inscris 15 eseuri

Jocul de vineri a fost mai mult un antrenament cu public pentru elevii lui Danie de Villiers. Rugbystii timisoreni s-au impus cu 97-0 in partida de pregatire  disputata pe stadionul ‘Gheorghe Rascanu’.
 Antrenoul Danie de Villiers nu a inceput meciul cu formula de baza, jucatorii care au fost convocati la lotul national intrand pe teren pe parcursul jocului.
Chiar si asa, divizionara secunda Stiinta Petosani  nu a putut emite nici un fel de pretentii in fata campionilor. Conache a dat startul iuersului ofensiv al galben-albastrilor inca din minutul trei, iar pana la pauza cei de la RCM aveau deja 10 eseuri in cont, cate trei semnate de Shennan si Anesi, doua bifate de  Umaga si cate unul de catre Kinikinilau si Conache, ultimul reusind sa transforme 7 din cele 10 reusite, astfel ca scorul pauzei a fost de 64-0.
Rugbystii timisoreni nu s-au oprit nici in partea a doua a jocului, cand au fost efectuate mai multe schimbari in echipa. RCM a mai reusit inca 5 eseuri prin  Poparlan, Kinikinilau, Shennan, Burcea si Lazar, doua dintre ele transformate de Conache si 2 de catre Calafeteanu, astfel ca scorul final al meciului de pregatire a fost stabilit la 97-0.
„Din pacate nu s-a putut perfecta un al doilea meci cu o echipa mai de top, dar ne multumim si cu acest antrenament, baietii de la Petrosani s-au comportat destul de ok, ne-au pus opozitie, nu ne-au pus in dificultate, dar ne-am pus la punct ultimele detalii care mai erau de pus la punct. Urmeaza in doua saptamani primul meci oficial din acest an, cu Baia Mare, ca intodeauna intr-un nou an, rpimul meci este mai dificil. Nu putem spune acum la ce capacitate suntem, dupa aceste doua meciuri de pregatire nu se poate trage o concluzie. E bine ca avem un lot numeros, o sa fie un campionat mult mai dificil decat cel de anul trecut, toate echipele s-au intarit, s-a schimbat si sistemul de campionat si toti au sanse egale la fazele finale”, a spus Stelian Burcea.
VEZI AICI GALERIE FOTO!
Din pacate, meciul nu a fost lipsit si de incindente mai putin placute pentru campioni, Laurentiu Tanase parasind terenul in minutul 21 accidentat la glezna, iar Sione Halalilo acuzand o problema la umar in repriza a doua.