Rugbyul a revenit pe Marele Oval dupa 40 de ani. In fata a aproape 4000 de spectatori, RCM Timisoara a disputat primul meci in nocturna si a reusit o victorie foarte importanta.

Galben-albastrii si-au dorit o victorie cu punct bonus in fata Farului pentru un debut perfect pe ‘Dan Paltinisanu’ si si-au realizat obiectivul, desi primii care au punctat in meciul de joi seara au fost oaspetii. Vlaicu a transformat o lovitura de pedeapsa de la 40 de metri si constantenii au condus cu 3-0 in minutul 6. Timisorenii au egalat insa repede si au trecut la timona, creandu-si un avantaj mai mult decat confortabil pana la pauza.
Calafeteanu a adus primele puncte pentru RCM in minutul 13 din lovitura de pedeapsa(3-3), iar in minutul 20 a venit si primul eseu al meciului. Moala a culcat balonul in terenul de tinta advers, iar Calafeteanu a trasformat pentru 10-3.
Iuresul ofensiv al campionilor a continuat si peste doar 6 minute o noua reusita a fost bifata de galben-albastrii. Eseul a fost semnat de aceasta data  Paula Kinikinilau si transformat de acelasi Calafeteanu(17-3).Cei de la Farul au reactionat doar cu o noua ‘penalitate’ transformata de Vlaicu(35′),
dar inainte de a pleca la vestiare, elevii lui Danie de Villiers si-au mai trecut in cont inca 10 puncte, Calafeteanu a mai transormat o lovitura de pedeapsa dar si eseul reusit Stephen Shennan, astfel ca scorul pauzei a fost de 27-6.
Repriza a doua a fost una mai saraca in reusite.
Constantenii au bifat si ei primul eseu in meciul de pe Dan Paltinisanu, dupa reluarea jocului, prin Agiacai, iar Vlaicu a transformat(26-13). Banatenii au mai punctat printr-o lovitura de pedeapsa transformata de Calafeteanu(60′) si au incercat sa forteze pe final pentru obtinerea punctului bonus ofensiv, iar eseul a venit chiar inainte de sfarsitul jocului de la Catalin Fercu. Conache a ratat transformarea, dar obiectivul timisorenilor era deja atins, victorie cu punct bonus(35-13) si debut cu dreptul pe Marele oval.
VEZI AICI GALERIE FOTO!
RCM Timisoara a inceput cu urmatoarea echipa: 1. Militaru, 2. Capatina, 3. Tarus – cpt., 4. Drenceanu, 5. Poparlan, 6. Morrison, 7. Lazar, 8. Rus, 9. Calafeteanu, 10. Umaga, 11. Moala, 12. Kinikinilau, 13. Tangimana, 14. Shennan, 15. Fercu.
Au mai jucat: Maris, Rose, Burcea, Carpo, Ciorei, Taupaki, Conache, Dumitru.