Elevii lui Bogdan Murarescu nu au putut emite nici o pretentie in fata alb-violetilor care s-au instalat la timona inca din primele minute. BC Timisoara si-a marit apoi tot mai mult avantajul si a castigat detasat.

Antrenorul Dragan Petricevic nu a desconsiderat adversarul si a decis sa inceapa cu un prim cinci format din Jovanovic, Conley, Radulovic, Gacesa si Lee, iar in mai putin de trei minute, BC Timisoara a avut 10 puncte avans, ‘leii’ incheind apoi primul sfert la un ecart de 21 de puncte, 34-13.
Sfertul al doilea a fost unul mai echilibrat(21-19), in conditiile in care pentru alb-violeti au intrat in teren si tinerii Petrisor, Milencovici, sau Filip. Totusi difrenta la pauza a fost una clara pentru trupa lui Petricevici 55-32.
Avansul celor de la BC Timisoara a crescut in sfertul al treilea, cand BC Timba si-a trecut in cont, ca si sin primul sfert, doar 13 puncte, astfel ca inainte ultimelor zece minute, alb-violetii condceau 86-45.
‘Ursii’ nu au depasit cota de 13 puncte nici in ultimul sfert, iar ‘leii’ desi nu au fortat au depasit totusi suta de puncte, meciul incheindu-se la scorul de 103-58 pentru BC Timisoara.

VEZI AICI GALERIE FOTO!

Jovanovic a fost cel mai bun marcator al ‘leilor’ cu 25 de puncte, urmat de Vasojevic(16p), Lapuste(13p), Conley(11), Toth(8p), Gacesa(8p), Lee(8p), Milencovici(6p), Radulovic(4p), Filip(2p) si Petrisor(2p).
De la BC Timba s-a remarcat Florveus cu 25 de puncte marcate si 11 recuperari, celelalte puncte ale galben-negrilor fiind inscrise de Nakic(8p), Andries (7p), Popa(4p), Costa(4p), Czmor(4p), D. Patru(4p) si Todorov(2p).