Gala Sportului Timisean 2015! Medalii peste medalii si sperante pentru Rio

TIMISOARA. In Sala Multifunctionala a Palatului Administrativ a judetului Timis a avut astazi loc traditionala gala de premiere a celor mai buni sportivi timiseni din 2015. A fost un an bogat, cu multe performante si cu sperante ca dintre premiantii de astazi, cativa se vor regasi si in avionul spre Jocurile Olimpice de la Rio.

In cel mai important clasament, cel rezervat Topului Olimpic pe primul loc s-a clasat cuplul Cosmin Vieru / Ioan Povalniceanu. Elevii prefesorului Octavian Ispas, declarat la randul sau cel mai bun antrenor, au cucerit in acest an doua medalii la Europenele de juniori (argint + bronz), doua titluri de campioni nationali la la juniori, patru medalii la nationalele de seniori (de doua ori argint + de doua ori bronz), si un loc 4 la Mondialul de juniori.

Urmatorul loc in clasament este ocupat de marea speranta a tensiului de masa din Romania, Adina Diaconu de la ACS Dumbravita, sportiva care a avut in 2015 exceptional, cu medalii mondiale si europene in concursurile de juniori si seniori. Podiumul a fost completat de o alta sportiva cu un an bogat, Ana Boldor. Scrimera de la CSU Politehnica a avut posiumuri in concursi nationale de seniori si tineret si clasari bune la Mondialele de juniori, dar si europenele de seniori.

In topul sporturilor neolimpice, Casian Carlig de la CS Bede ShotokanDo a ocupat prima pozitie. El a luat un argint la mondialele de seniori, dar si doua medalii de bronz, plus inca doua distinctii de aceeasi forma la Europene. Tanarul Alexandru cazacu a urcat pe locul doi cu rezultate excelente la powerlifting, iar Bogdan Hritcu a completat podiumul, dupa ce a obtinut rezultate foarte bune la mondiale si europene de karate.

Un moment special a fost si premierea lui Nini Dica junior, un tenisman ce are tot viitorul in fata. Multiplu campion national si participant la Turneul Campionilor de la Londra intre cei mai buni sportivi de 14 ani din lume, Nini a fost declarat ambasador al sportului, pentru promovarea sportului din judetul Timis in lume.

Echipa anului a fost declarata Timisoara Saracens, grupare ce a avut si ea parte de un 2015 senzational, in care a castigat Cupa Regelui, Cupa Romaniei si Superliga.

Alti zeci si sute de sportivi, dar si antrenori, alaturi de cluburi cu rezultate foarte bune au fost premiate astazi.