FOTO! Debut cu dreptul pentru alb-violeti la Cupa Politehnica. Vezi rezultatele din prima zi a turneului de la Timisoara!

CH Politehnica a castigat meciul disputat joi, la Sala Constantin Jude in compania echipei Pandurii Targu Jiu. Gruparea timisoreana s-a impus cu scorul de 25-23, insa nu fata emotii.

Desi a condus la pauza cu 14-10, trupa lui Constantin Stefan nu a reusit sa mentina avantajul si le-a dat ocazia celor de la Pandurii sa egaleze si chiar sa treaca la conducere, la patru minute dupa reluarea jocului. Banatenii au revenit apoi si s-au distantat iar la 4 goluri, 21-17, pana in minutul 45, insa au avut din nou un moment de cadere in joc, iar in minutul 52 cei de la Pandurii au condus cu 22-21. Totusi, in cele din urma CH Politehnica a fost cea care a reusit sa se impuna, alb- violetii castigand cu 25-23.
„Asa cum am constatat si in alte meciuri, sunt momente pe care nu stim sa le gestionam, inca nu gasim solutii in aceste momente de criza, asa le-am numit eu, dar dorinta de victorie, determinarea jucatorilor a compensat acele momente de cadere si am reusit sa reveni si asta este un lucru pozitiv pentru noi. Acum dupa ce s-a incheiat jocul pot sa spun ca sunt multumit de ce s-a intamplat, dar a fost un joc foarte greu, se dovedeste ca echipele pe care le-am invitat la turneu sunt echipe foarte puternice. Pot spune ca am prestat un joc bunicel, dar inca mai avem de lucru si sper sa le punem la punct pana incepe campionatul”, a spus Constantin Stefan, antrenorul CH Politehnica.
„Am revenit la un moment dat, dar nu am stiut sa controlam jocul cum trebuia, sunt jucatori care trebuia sa faca diferenta dar nu au reusit. Inca avem de lucru, sunte intr-o perioada in care construim, dar trebuie sa fie un semnal de alarma pentru mine, pentru ca ne-am cam luat lumea in cap, am avut un turenu bun la Baia Mare si am zis ca totul o sa fie simplu de acum incolo. Uite ca nu e chiar atat de simplu si trebuie sa ne trezim. Politehnica are o echipa tanara care joaca un handbal frumos, noi tot timpul am avut meciuri frumoase contra Timisoarei’, a spus antrenorul celor de la Pandurii Targu Jiu, Liviu Andries.
Kaftin a fost cel mai bun marcator al Timisoarei, cu 9 goluri inscrise. Au mai marcat: Petkovic si Ursu, cate 4 goluri, Timofte 3, Chikovan si Santeiu, cate 2, si Irimias, 1.
In celalalt meci, disputat joi in cadrul turneului Cupa Politehnica, HC Odorhei si Potaissa Turda au incheiat la egalitate, 30-30.
Urmatoarele meciuri la Cupa Politehnica se vor disputa dupa urmatorul program:
Vineri, 30 august: HC Odorhei – Pandurii Tg Jiu (ora 18,00) si CH Politehnica Timisoara – Potaissa Turda (ora 20,00)
Sambata, 31 august: Potaissa Turda – Pandurii Tg Jiu (ora 11,00) si CH Politehnica Timisoara – HC Odorhei (ora 13,00)