Fotbalistele din Timis au pus umarul la remiza nationalei de junioare in preliminariile Euro 2024

TIMIS. Selectionata sub 19 ani a Romaniei a obtinut o remiza in primul meci de calificare la Campionatul European din 2024, in fata selectionatei similare a Slovaciei.

Partida a fost una disputata, cu rasturnari de scor, iar oaspetele au fost cele care au deschis balul in minutul 3, prin Hruzicova. Dupa alte doua minute, fosta polista Clara Rosu, in prezent la Gloria Bistrita, a prins un sut excelent si a egalat situatia de pe tabela. Slovacia a preluat conducerea in minutul 31 prin Surova, iar dupa o ora de joc parea sa se desprinda in castigatoare dupa golul aceleiasi Hruzicova. Pe final de meci tricolorele au revenit si au redus diferenta mai intai prin aceeasi Clara Rosu, in minutul 76. In minutul 83, fotbalista Bistritei a centrat perfect in careu, Nicol Dinca Vuia a venit nemarcata si a trimis in plasa, stabilind scorul final, 3-3.

Dintre fotbalistele din Timis, a jucat titular doar Nicol Dinca-Vuia, care a fost si integralista. Andreea Sepetan, de la Politehnica Timisoara a intrat in minutul 45, in locul Anitei Horvath, in timp ce Shaira Pera a fost trimisa pe teren in minutul 64, cand a inlocuito-o pe Rania Kara Jouli. Anda Jiva, a treia reprezentanta a lui Poli, nu a facut parte din lot.

Romania va juca urmatorul meci in grupa de calificare in 5 decembrie, tot la Buftea, impotriva Kazahstanului.

Va reamintim, joi, de la ora 18:45, selectionata de senioare a Romaniei va juca in UEFA Nations League, la Turku, impotriva Finlandei. Din lotul nationalei fac parte si Claudia Bistrian, de la Banat Girls, respectiv Antonia Bratu si Teodora Meluta, de la Politehnica Timisoara.