Fortuna Becicherecu Mic, victorie concludenta cu Galatiul

TIMIS. Etapa a doua din play-off a adus si prima victorie oficiala din 2021 pentru prim-divizionara de fotbal feminin Fortuna Becicherecu Mic. A fost 6-1 pentru banatence, la capatul unui meci pe care l-au dominat, insa ecartul s-a facut in ultimele 10 minute.

Tanara Shaira Pera a deschis scorul si continua forma foarte buna, apoi golghetera campionatului, Laura Rus a punctat pentru 2-0, ca scorul pauzei sa fie 2-1 dupa golul marcat de Irina Topal. Rus a punctat si in repriza secunda, ca „zeitele” sa se dezlantuie in ultimele zece minute. Cosmina Dusa, care a venit de pe banca a reusit doua goluri, iar internationala din Republica Moldova, Nadin Colesnicenco a inchis tabela, 6-1. O victorie logica pana la urma a Fortunei, care cu 28 de puncte ramane pe locul al treilea.

Piros Security Arad a reusit a doua victorie din doua posibile in play-off, duminica castigand cu 4-2 cu Odorhei si cu 29 de puncte, este pe locul secund, o lungime peste Fortuna. Lider autoritar ramane Olimpia Cluj, care in aceasta runda a dat de pamant cu Heniu Prundu Bargaului, 10-1 si are 39 de puncte.

In etapa viitoare, Fortuna va merge la Odorhei, Heniu va intalni acasa Aradul, iar Clujul va juca la Galati.