Fortuna Becicherecu Mic invinsa de fostele jucatoare la Arad. Formatia timiseana intra in play-off de pe locul al doilea

TIMIS. Ultimul meci al anului pentru Fortuna Becicherecu Mic in Liga 1 de fotbal feminin a adus un esec pentru formatia pregatita de Sorin Brindescu.

Nici nu s-au asezat bine in ghete timisencele ca au si primit gol. Aradencele au primit un penalty inca din minutul 2 al intalnirii, dupa un fault la Olariu. Fosta jucatoare a Becicherecului, Cristina Sucila, a executat si a invins-o pe Cosmina Rosu.

Formatia aradeana a ratat alte doua bune oportunitati. Parlak a trimis din 6 metri peste poarta, iar in minutul 23, Olariu a lovit bara din stanga butului timisorean, dupa ce a trimis balonul peste Cosmina Rosu. In cele din urma, la pauza a fost 1-0.

Repriza a doua a fost una echilibrata, fara mari oportunitati de a inscrie. Cu 10 minute inainte de final, aradencele au obtinut o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri. Prisacari a executat perfect, iar mingea a intrat in plasa portii timisorene, fotbalista din Republica Moldova stabilind si scorul final.

Astfel, Fortuna Becicherecu Mic a suferit al doilea esec in acest sezon si incheie prima parte a campionatului pe locul al doilea, cu 25 de puncte, deocamdata la 5 lungimi de prima pozitie, ocupata de Olimpia Cluj, care are insa un meci in minus.

Astfel, in playoff-ul primei ligi s-au calificat pe langa Fortuna Becicherecu Mic formatiile: Olimpia Cluj, Piros Security, Vasas Femina Odorhei, Heniu Prundu Bargaului si Universitatea Galati.