Finala Euro 2020 se joaca in Templul Fotbalului. Anglia aproape sa castige primul sau titlu european, Italia, in cautarea celui de-al doilea

O luna cu meciuri mai reusite sau mai putin spectaculoase si doua echipe care nu au avut un drum usor pana in marea finala.

Italia si Anglia nu sunt la prima infruntare la un Campionat European. Cele doua s-au intalnit in 1980, in faza grupelor, cand Squadra Azzura a trecut cu 1-0 de britanici, prin reusita lui Marco Tardelli, din minutul 79. Acel meci s-a jucat pe Stadio Comunale din Torino si a fost arbitrat de romanul Nicolae Rainea.

A doua intalnire la un Euro intre cele doua selectionate a avut loc in 2012, pe Stadionul Olimpic din Kiev. S-a incheiat 0-0 dupa 120 de minute si s-a trecut la executarea penalty-urilor. Italienii au transformat prin Balotelli, Montolivo, Pirlo, Nocerino si Diamanti. Englezii, pregatiti de Roy Hodgson, au trasnformat prin Gerrard si Rooney, insa au ratat Ashley Young si Ashley Cole, iar Squadra Azzura a mers in semifinale, si mai apoi in finala pierduta cu Spania.

De la acea partida din 2012 in lotul de acum al Angliei mai face parte doar Jordan Henderson, in timp ce pentru italieni mai sunt in echipa Giorgio Chiellini, Leonardo Bonucci si Salvatore Sirigu.

Anglia joaca pentru prima data cu trofeul pe masa la un Campionat European. Englezii au mai disputat insa o finala, insa una mica, la Euro 1968. La acea vreme au fost doar patru echipe participante. Anglia a pierdut semifinala cu Iugoslavia, iar in meciul pentru medalia de bronz a invins cu 2-0 selectionata URSS, cu reusitele lui Bobby Charlton si Georff Hurst.

La editia 2020 a turneului final Anglia a castigat grupa D, cu un golaveraj de 2-0 si 7 puncte. In faza eliminatorie a trecut pe rand de Germania(2-0), Ucraina(4-0) si Danemarca(2-1, dupa prelungiri), cu un gol al calificarii inscris dintr-un penalty usor acordat de olandezul Makkelie.

Italia este la a patra finala pe care o disputa. Prima a fost chiar la Euro 1968, cand a trecut cu 2-0 de Iugoslavia.

Squadra Azzura a ajuns din nou in finala la Euro 2000, cand a pierdut-o cu 2-1 in fata Frantei. Atunci s-a consemnat al doilea, si ultimul, gol de aur din istoria finalelor de la Euro. In 2000, pentru italieni a punctat Marco Delvecchio, in timp ce pentru „cocosul galic” inscriau Wiltord si Trezeguet.

Ultima finala este una de trista amintire pentru Squadra Azzura. In 2012 pierdea cu 4-0 in fata Spaniei, acest rezultat fiind si cea mai dura infrangere inregistrata de o echipa intr-o finala de Euro in istoria turneului.

Italia a ajuns in finala lui Euro 2020 dupa trei victorii din tot atatea posibile in grupa si un golaveraj de invidiat, 7-0. Au urmat meciurile eliminatorii, in care oamenii lui Mancini au trebuit sa munceasca pentru calificare: 2-1 in optimi cu Austria, 2-1 in sferturi cu Belgia si o victorie cu 4-2 la penalty-uri in semifinale in fata Spaniei, o usoara consolare dupa infrangerea din finala Euro 2012.

Finalele Campionatului European

1960: URSS 2-1 Iugoslavia
1964: Spania 2-1 URSS
1968: Italia 1-1 Iugoslavia…s-a rejucat doua zile mai tarziu: Italia 2-0 Iugoslavia
1972: Germania de Vest 3-0 URSS
1976: Cehoslovacia 2-2 Germania de Vest (5-3 dupa executarea penalty-urilor)
2016: Portugalia 1-0 Franta

Cel mai rapid gol intr-o finala de Campionat European ii apartine ibericului Jesus Maria Pereda, care in 1964 puncta in minutul 6 al meciului cu URSS, pe care Spania il castiga cu 2-1.

Prima dubla intr-o finala europeana ii apartine lui Gerd Muller, care a inscris in minutele 27 si 58 ale finalei din 1972, castigata de nemti cu 3-0 in fata URSS.

Primul gol din penalty intr-o finala de la Euro ii partine belgianului Rene Vandereycken, cel care a punctat in minutul 75 al meciului din 1980 cu Germania de Vest. Reusita sa nu a fost suficienta pentru ca Beglia sa si ia trofeul, care a ajuns in vitrina nemtilor.

Finala Euro 2020 este a doua care se desfasoara pe Wembley in istoria turneului final, dupa cea din 1996, cand Germania a invins cu 2-1 Cehia. La acel meci s-a inscris primul gol de aur din istoria Europenelor, reusita apartinandu-i lui Oliver Bierhoff, si a venit in minutul 95. Ca o coincidenta, acea finala a fost arbitrata de un italian, Pierluigi Pairetto.

Si daca tot am vorbit de arbitri, centralul de la finala editiei 2020 a Campionatului European vine din Olanda, Bjorn Kujpers. Este pentru prima data cand un cavaler al fluierului din Tara Lalelor conduce o finala la Euro. Pana acum, Anglia si Italia au avut cate 3 arbitri delegati la finale, doi au venit din Elvetia, si cate unul din Spania, Austria, Slovacia, Franta, Suedia, Germania, Portugalia si Romania.

Kujpers are 48 de ani si este printre cei mai in varsta cavaleri ai fluierului care conduc o finala. La acest capitol il egaleaza pe Ferdinand Marschall, austriacul ce a arbitrat finala finala de la Euro 1972. Cel mai tanar central care a condus un ultim act la Euro este Anders Frisk, suedezul care la 37 de ani a arbitrat Franta 2-1 Italia, la euro 2000.

In istoria Campionatului European, jucatori de la 36 de cluburi au inscris in marea finala. Dintre acestea, au cate 2 reprezentanti: Juventus Torino, Borussia Monchengladbach, Dukla Praga, FC Koln, AS Monaco, AC Milan, Bondby si Chelsea Londra.