Fetele in ghete, meci memorabil la Giurgiu. Politehnica Timisoara intoarce un deficit de doua goluri pentru trei puncte imense

TIMISOARA. Primul joc oficial al anului a insemnat o adevarata provocare pentru fetele de la Politehnica. Alb-violetele au evoluat la Giurgiu cu o echipa periculoasa, Carmen Bucuresti, care are o adevarata pleiada de jucatoare de peste mari si tari. Si a iesit un meci de povestit peste ani si ani.

Carmen a inceput excelent meciul si a deschis scorul rapid, cand inca nu trecusera 5 minute, Rania Kara-Jouli scapand la limita ofsaidului si marcand cu usurinta, 1-0 si… primul gol incasat de Politehnica in acest sezon. Bianca Sandu avea sa duca scorul la 2-0, marcand cateva minute mai tarziu direct din corner, si cu concursul Sarei Campean. Misiunea de a obtine puncte parea aproape imposibila, tinand cont ca Poli nu prea a jucat nimic in prima parte, avand o singura posibilitate de a inscrie.

Dar experimentatul antrenor Mirel Albon a avut mesajul potrivit la pauza si a facut doua schimbari care s-au dovedit castigatoare, Lorena Mihailesc, fotbalista de doar 14 ani, si Melisa Sodinca. Asadar, in nici 15 minute din partea secunda, Lorena avea sa recupereze o mingea in treimea adversa si sa o serveasca pe tava pe Bianca Ienovan, care a redus din handicap. Apoi, Melisa a insistat la un balon ce parea pierdut si a fost faultata in careu de portarul advers, Krzyzaniak. Teo Meluta a punctat cu sange rece si a egalat situatia. Poli a insistat mai mult, dorindu-si victoria. Iar cine isi doreste mai mult cateodata si obtine. Ienovan a intors serviciul Lorenei Mihailesc, aceasta din urma a punctat elegant in minutul 82, 2-3 si toate punctele au venit in Banat. A fost primul ei gol in Liga Nationala.

Meci bun, care s-a ridicat la inaltimea unui derby si o desfasurare incredibila a situatiei pe teren. Fetele in ghete raman pe primul loc, la 3 puncte de Olmpia Cluj. Mai 9 etape…

Debut cu victorie si pentru Banat Girls

Banat Girls a inceput playoff-ul cu o victorie la limita, 2-1, acasa, cu Vasas Femina Odorheiu Secuiesc. Reusitele timisene au fost semnate de Tatiana Pesterean, in minutul 16, din lovitura de la 11 metri, si Laura Desmerean, in minutul 29.

In runda viitoare, Banat Girls va juca in deplasare impotriva lui Carmen Bucuresti, iar Politehnica primeste vizita formatiei Csikszereda Miercurea Ciuc.