Fetele de la Politehnica Timisoara s-au chinuit cu Ciucul, care a ramas de la pauza cu doua jucatoare mai putin. Conteaza insa victoria

TIMISOARA. Vicecampioana Politehnica Timisoara a intalnit duminica, la debutul ei intr-un nou sezon, formatia din Miercurea Ciuc. Victoria care era pe buzele tuturor inainte de joc s-a produs, insa ea a venit destul de greu si se vede clar faptul ca trupa viola nu este inca la parametri de anul trecut.

Primele 30 de minute au fost echilibrate, dar contrar asteptarilor, vizitatoarele au fost mai prezente in joc, Herczeg avand cea mai mare ocazie in prima jumatate de ora. In minutul 33, Ciucul ramane in 10, Csilla Balasz fiind eliminata pentru cumul de cartonase. 4 minute mai tarziu, gazdele primesc si un penalty, tranformat de capitanul de astazi, Nikoleta Kurja, 1-0. Pe finalul primei parti, chiar daca in inferioritate, oaspetele egaleaza prin Rita Mitri. Nu avea sa fie scorul pauzei si in prelungiri, portarita Reka Tanko este eliminata direct pentru fault in postura de ultim aparator la 18 metri. A iesit din teren Rita Mitri pentru a intra portarul de rezerva Boglarka Balog. Din lovitura libera rezultata, Nikoleta Kurja a facut 2-1.

In partea secunda, cu superioritate de doua jucatoare, Politehnica a dominat si a ratat sanse mari prin Roxana Mirea si Alexandra Boboc. In cele din urma, Emily Scaramelo a punctat la debutul in alb-violet, 3-1. Finalul de joc este pe contra, Ciucul are bara prin Harastzi si ratare prin Herczeg, in timp ce de la gazde rateaza Scaramelo si Boboc.

3-1 si 3 puncte pentru alb-violete, insa nu a fost cel mai bun joc, iar asta va trebui sa dea de gandit pentru urmatoarele etape.