Fetele de la Politehnica Timisoara lupta pe doua fronturi. Vor si Cupa Romaniei

TIMISOARA. Derby pentru Politehnica Timisoara in sferturile Cupei Romaniei.

Formatia alb-violeta revine la Giurgiu, pe stadionul unde a incasat primele si singurele goluri de pana acum in campionat. Gruparea timisoreana cauta prima calificare in semifinalele competitiei knock-out in fata lui Carmen Bucuresti.

Fetele pregatite de Mirel Albon au ajuns in aceasta faza a intrecerii dupa doua victorii fara gol primit: 10-0 cu ACS Roma Florin Padurean si 7-0 cu Piros Security Arad.

Gazdele sunt neinvinse din prima runda a play-off-ului, cand au pierdut cu 3-2 chiar in fata Politehnicii, iar in partida din sferturi cauta revansa. Gruparea de pe Dunare a ajuns in aceasta faza a competitiei dupa ce au invins cu 8-1 Chindia Targoviste si cu 3-0 pe CSM Alexandria. Fetele Ralucai Sarghe-Simes nu au primit gol in ultimele doua intalniri disputate pe teren propriu in Liga 1.

Carmen Bucuresti a mai ajuns in sferturile de finala din Cupa Romaniei si in alte doua sezoane, fara sa se califice in semifinale.

2019-2020: Carmen Bucuresti 8-7 Fair Play Joc Cinstit Bucuresti(sferturile nu s-au mai jucat deoarece sezonul a fost intrerupt din pricina pandemiei de COVID-19)
2020-2021: Vulpitele Galbene Roman 4-1 Carmen Bucuresti

Duelul dintre Carmen Bucuresti si Politehnica Timisoara este programat vineri, de la ora 16:30 si va fi condus de Ana Maria Terteleac, din Bucuresti, ajutata de Roxana Ivanov, din Giurgiu si Bianca Florea, din Ploiesti.

A doua reprezentanta a Timisului in sferturile Cupei Romaniei nu va evolua in Saptamana Mare. Duelul dintre Banat Girls si Universitate Olimpia Cluj a fost reprogramat pentru data de 3 mai, la cererea formatiei ardelene.

Timisul in Cupa Romaniei la fotbal feminin

Timisul a mai avut reprezentante in faza sferturilor de finala din Cupa Romaniei de-a lungul anilor. Doua dintre echipe au si jucat finale in aceasta competiei.
Ripensia Timisoara a castigat trofeul in 2009, dupa un 4-0 in fata lui CSS Targoviste. Un deceniu mai tarziu, in 2019, Fortuna Becicherecu Mic a si fost invinsa in ultimul act al Cupei cu 5-0 de Vasas Femina Odorheiu Secuiesc.

Iata rezultatele obtinute de echipele timisene in Cupa Romaniei in ultimele 11 sezoane in sferturile de finala ale Cupei:

2018-2019: Fortuna Becicherecu Mic 8-0 Heniu Prundu Bargaului
2019-2020: Banat Girls – Fortuna Becicherecu Mic(meci din optimile de finala, care nu s-a mai disputat deoarece sezonul a fost inghetat)